Film Info

Vozka smrti
csfd
85

Vozka smrti

Info
Švédsko, 1921 , 93 min
Žánr
Drama - Mysteriózní - Fantasy - Horor
Režie
Victor Sjöström
Hrají
Victor SjöströmHilda BorgströmTore SvennbergAstrid HolmConcordia SelanderLisa LundholmTor WeijdenOlof ÅsSigne WirffJohn EkmanMona Geijer-FalknerNils ArehnErik Bergman
Téma

Popis filmu Vozka smrti

V takzvané zlaté éře švédského filmu v době ohraničené přibližně léty 1913 až 1923 poskytovala filmovým autorům častokrát inspiraci domácí literatura, především díla Selmy Lagerlöfové. Tak tomu bylo i v případě jejího románu Vozka smrti, který převedl na plátno Victor Sjöström. Film se proslavil působivým použitím dvojexpozice pro duchařské scény; tento postup by sice známý už v prvních letech kinematografie ( Meliés ), ale teprve Sjöström z něj vytěžil tak silnou emoci a poetičnost. Proti nesporným a trvalým hodnotám k nimž patří i bezpečné zvládnutí složitě pomocí retrospektiv vyprávěného příběhu stojí určité rysy, poplatné době, které dnes působí příliš mravokárně a křečovitě hlavně celé moralistní pojetí. Přesto není důvod odporovat švédskému historikovi Runemu Waldekranzovi, jenž napsal: Vozka smrti byl mistrovským dílem Sjöströmovým, ale znamená i vrchol švédské němé kinematografie.
Zdroj: oficiální distributorAktualizace: 26.11.2017 02:01

Vozka smrti hodnotící komentáře


Vozka smrti download


Vozka smrti online


Vozka smrti ke stažení


Vozka smrti

Vozka smrti ke stažení

UPOZORĚNÍ: Odkazy výše jsou pouze do vyhledávání na externích stránkách, nemusí být funkční, za obsah těchto stránek neručíme a varujeme před stahováním nelegálního obsahu!
Reklama:
397