Film Info

Noc na Zemi
csfd
85

Noc na Zemi

Info
Francie - Německo - USA - Velká Británie - Japonsko, 1991 , 129 min
Žánr
Komedie - Drama - Povídkový
Režie
Jim Jarmusch
Hrají
Gena RowlandsWinona RyderArmin Mueller-StahlGiancarlo EspositoRosie PerezRichard BoesIsaach De BankoléBéatrice DalleStéphane BoucherRoberto BenigniPaolo BonacelliMatti PellonpääKari VäänänenSakari KuosmanenPascal N'ZonziEmile Abossolo M'boLisanne Falk

Popis filmu Noc na Zemi

Ve filmu Noc na Zemi se setkáváme podruhé s mimořádnou tvůrčí osobností amerického nezávislého režiséra Jima Jarmusche. Od klubového snímku Podivnější než ráj prošla tvůrcova svébytná poetika jistým vývojem a jeho svět se pootevřel širší divácké veřejnosti. Jarmuschovou doménou zůstává žánr černé komedie, prohlubuje se však kontrast mezi "vnější" zábavností a trpkým vyzněním "všedních" příběhů. Režisér se však nevzdává vyprávěcí askeze v podobě minima aktérů, umístěných do několika málo prostředí a prožívajících "nicotné" episody; o to rafinovaněji však s nimi tvůrce nakládá. Druhý Jarmuschův barevný film je členěn do pěti povídek, odehrávajících se zároveň během noci v různých časových pásmech v pěti velkých městech (Los Angeles, New York, Paříž, Řím, Helsinky) a v odpovídajících jazycích. Aktéry jsou místní taxíkáři a jejich pasažéři. Jarmusch jemně parafrázuje typické postavy, žánry a styly jednotlivých kinematografií (Hollywood, newyorská škola, francouzský neobarokní film, velkohubá italská fraška, seversky zasmušilé filmy Akiho Kaurismäkiho), což se prosazuje ve vyprávěcím rytmu, akcentaci významotvorných motivů, v přesné hudbě Toma Waitse i v samotném hereckém obsazení "typickými" herci té které kinematografie. Kameraman Frederick Elmes (podílel se na filmech Davida Lynche) těží maximum z nutně statické kamery, omezující se na pozorování aktérů v prostředí taxíku a na charakterizaci míjejících velkoměstských ulic. Rafinovaná struktura vyprávění poskytuje v jen zdánlivě "náhodných" situacích obraz světa paradoxů, v němž žijí "vidoucí" slepci i bezdomovci, kteří jsou všude doma, a v němž se všichni musí vyrovnávat s pocity odcizení v prostředí falešných mýtů. Noc na Zemi je malý, moudrý a zároveň velmi zábavný snímek, zasluhující si svou inteligencí, humorem a myšlenkovou náplní pozornost všech ctitelů dobrého filmu.
Zdroj: oficiální distributor


Podobné filmy

Dalších deset minutProvinilá srdceDalších deset minut II.

Aktualizace: 20.12.2016 19:52

Noc na Zemi hodnotící komentáře

Hodnotící komentáře

Noc na Zemi download


Noc na Zemi online


Noc na Zemi ke stažení


Noc na Zemi


Noc na Zemi

Noc na Zemi ke stažení

UPOZORĚNÍ: Odkazy výše jsou pouze do vyhledávání na externích stránkách, nemusí být funkční, za obsah těchto stránek neručíme a varujeme před stahováním nelegálního obsahu!
300