Film Info

Dvanáct rozhněvaných mužů
csfd
92

Dvanáct rozhněvaných mužů

Info
USA, 1957 , 96 min
Žánr
Drama - Krimi
Režie
Sidney Lumet
Hrají
Henry FondaJohn FiedlerLee J. CobbEd BegleyE. G. MarshallEdward BinnsJack WardenMartin BalsamJack KlugmanJiří VoskovecJoseph SweeneyRobert WebberJohn SavocaWalter Stocker
Téma

Popis filmu Dvanáct rozhněvaných mužů

Dramatický příběh natočený původně jako televizní film, což ovlivnilo jeho výraz, který se zdánlivě vymyká filmové praxi, neboť se celý odehrává v průběhu devadesáti minut v uzavřené soudní síni. Dvanáct porotců má jednomyslně rozhodnout o vině či nevině mladého muže, který je obviněn z vraždy svého otce. Porotci jsou průměrní Američané s obyčejnými zájmy a zaměstnáním. V průběžném hlasování jedenáct hlasuje za vinu, jenom porotce číslo 8, architekt Davis, je proti. Vyslovuje vážné výhrady k průběhu soudního jednání a kritizuje i způsob šetření celého případu. Scénář neklade důraz na to, zda je obžalovaný vinen nebo ne, je to spíš autorská úvaha o možnostech hájit své názory, o pochybnostech v soudní síni, o zodpovědnosti za vlastní výroky. V tomto smyslu film daleko přesahuje rámec vlastní zápletky a stává se zobecněným obrazem uspěchané civilizace. Realizační tým vytvořil nezvyklé dramatické napětí v omezených prostorových dimenzích, mistrovsky odhalil duševní pochody jednotlivých aktérů rokování poroty, kde sebemenší detail nabývá hodnoty symbolu. Lumetovy pečlivé kompozice a silný důraz na všechny repliky jsou téměř dokonalé. Vynikající scénář, vysoká realizační profesionalita a perfektně diferencované herecké výkony jednotlivých postav přispěly k vysoké a trvalé hodnotě tohoto nezvyklého díla. Za zmínku stojí, že porotce číslo 11 hrál Jiří Voskovec. Film byl v roce 1957 nominován na Oscara.
Zdroj: oficiální distributor


Podobné filmy

Dvanáct

Aktualizace: 16.8.2016 21:38

Dvanáct rozhněvaných mužů hodnotící komentáře

Hodnotící komentáře

Dvanáct rozhněvaných mužů download


Dvanáct rozhněvaných mužů online


Dvanáct rozhněvaných mužů ke stažení


Dvanáct rozhněvaných mužů


Dvanáct rozhněvaných mužů

Dvanáct rozhněvaných mužů ke stažení

UPOZORĚNÍ: Odkazy výše jsou pouze do vyhledávání na externích stránkách, nemusí být funkční, za obsah těchto stránek neručíme a varujeme před stahováním nelegálního obsahu!
1179