Sigur Rós
23

Sigur Rós


Sigur Rós, neboli v překladu „Růže vítězství“, je Islandská kapela, která svým ojedinělým hudebním stylem dokázala zaujmout již nejednoho posluchače. Kapela vznikla v Reykjavíku v roce 1994 a začínala v tomto rozpoložení: zpěvák a kytarista Jón Birgisson, baskytarista Georg Holm a bubeník Ágúst, později se k nim přidal ještě klávesista Kjartan Sveinsson. Po určitém čase kapelu opustil bubeník Ágúst a nahradil ho Orri Páll Dýrason.

„Růže vítězství“, jak oslavně zní tento překlad, je poslechově náročná a neobvyklá kapela a fakt, že pochází z Islandu se jen stupňuje na její mystičnosti. Styl, kterým se snaží provázet by se dal nazvat ambient, ale je těžko popsatelný jelikož v jejich skladbách zazní opravdu mnoho hudebních nástrojů a celé je to zakomponováno velice zajímavým a obdivuhodným způsobem. Chvílemi jsou Sigur Rós podobní Radiohead, ale to v pouze jistých ohledech, jelikož oni rádi experimentují a emotivně dokáží rozpumpovat srdce nejednoho posluchače. Já osobně bych Sigur Rós nazval „čtvrtou dimenzí v hudebním světě“ jelikož tak emotivní, temné a svým způsobem depresivní, ale přitom oslavné skladby snad nemají ani konkurenci. Skladbám vévodí vokály Jóna Thora Birgissona, který svým vymyšleným jazykem Hopelandisch atmosféricky burcuje řadu z jejich skladeb a věřte mi, že tak neobvyklý hlas těžko jinde uslyšíte.

Zlom v kapele nastal v roce 1997, kdy jim vyšlo první elpíčko s názvem „Von“, které později zremixovali pod názvem „Recycle bin“. Další album a další zlom v kapele nastal v roce 1999, kdy jim vyšlo již druhé studiové album „Ágćtis Byrjun“, na kterém se začali objevovat výše zmiňované vokály a svým atmosférickým podáním v jistých ohledech připomínala Island, jeho překrásnou a často zmrzlou krajinu. V roce 2002 vyšlo již třetí album neobvykle pojmenováno „ ( ) “, které je z jejich tvorby asi nejvíce podobné právě Radiohead a fakt, že je velice depresivní a přitom opravdu nakažlivé na poslech a velice chytlavé dělalo kapelu tak úspěšnou. Krom toho skladba z tohoto alba s prostým názvem „Untitled 1“ vyhrála díky fantastickému videoklipu na MTV Europe Music Avards 2002 kategorii za nejlepší klip roku a to rozhodně oprávněně jelikož jakýkoliv videoklip od Sigur Rós se snaží udělit určité poselství, přesahují běžnou délku videoklipů a jsou většinou velice melodické a na první pohled velice chytlavé. Sigur Rós si prakticky vždy stáli na tom mít dobré videoklipy a později se to objevilo na jeho celkových kvalitách. Krom toho Sigur Rós stvořili hudební základ pro filmy Immortal nebo Andělé všehomíra a mnoho dalších převážně islandských filmů. V roce 2005 jim vyšlo zatím poslední album pod názvem „Takk“ z islandského překladu děkuji, a stejně tak jako oni nám děkují za úspěch, tak já jim děkuji za to, že je znám a jejich skladby mi zní v uších už nějaký ten čas.

Sigur Rós imdb Sigur Rós csfd

Sigur Rós oblíbené filmy

2008Short Love Story In Stop Motion, Afilm


Aktualizace osobnostního profilu Sigur Rós: 5.11. 2017 05:54