Emil Focht (1864 - 1954)


Emil Focht se narodil 31. října 1864 v Praze. I když se původně chtěl stát důstojníkem císařské armády, nakonec se rozhodl pro hereckou divadelní dráhu. Začínal v pražských divadlech jako statista, ale pravou praxi získal u kočovných divadelních společností. Začínal roku 1884 na Kladně u Josefa Faltyse a poté prošel například společností Pavla Švandy ze Semčic staršího a Josefa Viléma Suka (1884 – 1890).

Vyjímala se jeho vysoká a statná postava, atraktivní zjev, procítěný mluvený projev, melodický a uhlazený hlas. Pro svůj herecký výkon nalézal předchůdce v herectví Eduarda Vojana. I když byly jeho přetvořené postavy silné, vznosné, vřelé se silným zjevem a projevem, protože byla v Národním divadle velká konkurence, na Emila Fochta zbyly úkoly menší a dokonce i epizodní, jejíž základ tkvěl v uhlazené deklamaci a v pozdním romantismu. Žel, pozdější umělecké styly Jaroslava Kvapila a dalších mu už byly cizí.

Přesto přidělené úlohy zpracovával svědomitě, pilně, což ho vyneslo mezi nejzaměstnávanější herce Národního divadla: Jolos („Hippodamie“), Petřík („Soud lásky“), Florizel („Zimní pohádka“), Mikeš Divoký z Jemnišť, Mnich, Kněz, Hofmistr papežův a zároveň Henslin Schadernich („Jan Hus“), Valvert („Cyrano z Bergeracu“), Kleant („Lakomec“), De Civry („Fernanda“), Kleant („Lakomec“), Vedio („Monna Vanna“), Kašpar Šlik a Hedvika („Jan Žižka“), Jaromír („Knížata“), Hrabě Thietmar („Gero“), Abdulin („Revizor“), Salanio („Kupec benátský“), Petrušin („Živá mrtvola“), Lysander („Sen noci svatojánské“), Paris („Romeo a Julie“), Krejčí („Zkrocení zlé ženy“), Přibina („Radúz a Mahulena“) či I. mravenec („Ze života hmyzu“).

Z dalších postav si uveďme inscenace: „Josef Kajetán Tyl“ (Václav), „Světa pán v županu“ (Baptiste), „Veselohra na mostě“ (Důstojník), „Primátor“ (Hanuš), „Strakonický dudák“ (Číšník Mikuli), „Divotvorný klobouk“ (Karel), „Jan Výrava“ (Jeroným), „Gazdina roba“ (Druhý stárek), „Carmen“ (Lillas Pastia), „Čest“ (Vilém), „Dáma s kaméliemi“ (Arthur), „Loupežníci“ (Kosinský), „Macbeth“ (Posel), „Nepřítel lidu“ (Dělník), „Mam’zelle Nitouche“ (Robert), „Praha je Praha!“ (Sluha), „Hamlet“ (Francisko), „Syn člověka“ (Adjutant), „Naši furianti“ (Karel Kudrlička), „Otec“ (Janáč), „Mefistofeles“ (Šlechtic), „Carův kurýr“ (Velkokníže ruský a Desátník), „Zlý jelen“ (Lelek), „Král Lear“ (Kuran), „Naděje“ (Mees), „Salome“ (Voják), „Žižka“ (Jan) aj.


31.10.1864
Praha, Rakouské císařství
22.3.1954
Tuchoměřice, Československo
Emil Focht csfd

Svatý VáclavKříž u potokaZa čest vítězůO děvčicu


Aktualizace osobnostního profilu Emil Focht: 28.3. 2024 15:36