Tina Lattanzi (1897 - 1997)   † 99 let


Herečka Tina Lattanzi odehrála vedlejší i velké role zhruba v sedmdesáti filmech, především ale desítky let patřila k nejdůležitějším osobnostem italského dabingu. Pocházela ze starobylého města Alatri ve střední Itálii, její rodné jméno bylo Annunziata Costantini, příjmení Lattanzi získala v roce 1919 sňatkem se středoškolským učitelem Giovanni Lattanzim, z jejich manželství se pak narodily dvě děti.

Na jevišti se Tina Lattanzi brzy prosadila jako osobitá herečka dramatických rolí, silnou stránkou jejího herectví byl především verbální projev. To logicky vedlo k počátku její filmové kariéry po nástupu zvuku. Debutovala ve filmové adaptaci Dumasovy divadelní předlohy CIZINKA (La straniera, 1930), vzápětí začala spolupracovat s režisérem Guido Brignonem, s nímž natočila patnáct filmů, kvůli němu také počátkem třicátých let opustila manžela. Doménou jejích uměleckých aktivit se brzy stal dabing, který dosáhl v Itálii takových rozměrů a kvalit jako nikde v Evropě. Nebylo ani nijak výjimečné, že italští filmaři často nechali dabovat i rodilé Italy, týkalo se to mimo jiné oslňujících krásek a filmových hvězd, jejichž mluvený projev byl málo vyhovující. Tina Lattanzi tak v italských filmech mluvila například za své krajanky Annu Magnani, Doris Duranti nebo Claru Calamai.

Uplatnila se také ve slavných animovaných titulech z dílny Walta Disneye jako SNĚHURKA A SEDM TRPASLÍKŮ (1938), POPELKA (1950) nebo ALENKA V ŘÍŠI DIVŮ (1951). Pochopitelně dabovala i slavné americké herečky, jmenujme například Joan Crawford (za ni mluvila ve dvaceti filmech), Ritu Hayworth nebo Marlene Dietrich. Například Greta Garbo se po zhlédnutí jednoho ze svých filmů s italským dabingem vyjádřila, že s hlasem Tiny Lattanzi by její sláva měla mnohem větší opodstatnění.

Ukázková výslovnost spolu se vznešenou elegancí vedly k tomu, že již od poloviny třicátých let byla Tina Lattanzi ve filmech obsazována do úloh šlechtičen a panovnic (TERESA CONFALONIERI, 1934; HRABĚ BRÉCHARD – Il conte di Brechard, 1938), zmínku si zaslouží adaptace slavných literárních předloh jako DVA SIROTCI (Il due orfanelle, 1942) nebo VZKŘÍŠENÍ (Resurezzione, 1945) natočené podle románu L. N. Tolstého. Podobné herecké úkoly čekaly na Tinu Lattanzi i v zahraničí, ve Francii například hrála ve VĚZNICI PARMSKÉ (La chartreuse de Parme, 1947). Ve své době byl mimořádně úspěšný italský film ANNA (1951), v němž hrála matku hlavního mužského hrdiny (Raf Vallone).


5.12.1897
Licenza, Itálie
25.10.1997
Milán, Itálie
Tina Lattanzi csfd

Cuore di mammaPaní z neděleSkalpel v rukou bílé mafiePrezident fotbalového klubu BorgorossoOrgasmoCaterina di RussiaCísařská VenušeGepardCavaliere dei cento volti, IlJá, delfínTeseo contro il minotauroLa ragazza del palioLa trovatella di PompeiPresentimentoPiccola santaProcesso contro ignotiVergine modernaHo scelto l'amoreNevěrniceIngannoAnnaCore 'ngratoIl conte di Sant'ElmoQuattro rose rosse47 mrtvých promluviloMonaca santaTormentoGuaranyLa sepolta vivaVěznice parmskáResurrezioneCarica degli eroi, LaGiacomo l'idealistaLa storia di una capineraPrincipessinaT'amerò sempreDanza del fuoco, LaDocumento Z-3Giorno di nozzeGorgona, LaLe due orfanelleMorte civile, LaRomanzo di un giovane poveroStasera niente di nuovoTurbamentoBeatrice CenciI mariti (Tempesta d'anime)Dcera zeleného korzáraIncanto di mezzanotteScarpe grosseLampada alla finestra, UnaArma biancaIl conte di BréchardGinevra degli AlmieriL'ambasciatorePassaporto rossoTeresa ConfalonieriCinque a zeroPergolesiRubacuori


Aktualizace osobnostního profilu Tina Lattanzi: 23.4. 2024 14:43