Filmové informace

Osvícení csfd

Osvícení

Info
Velká Británie - USA, 1980, 119 min (Special Edition: 146 min, Directors Cut: 138 min, Alternativní 115 min)
Žánr
Horor - Drama - Thriller
Režie
Stanley Kubrick
Hrají
Jack NicholsonShelley DuvallDanny LloydScatman CrothersBarry NelsonPhilip StoneJoe TurkelAnne JacksonTony BurtonLia BeldamVivian Kubrick
Téma

Popis filmu Osvícení 1980

Opuštěný horský hotel, odříznutý od světa, to je vhodné místo k zešílení... Neúspěšný spisovatel Jack Torrance přijme práci správce v luxusním, ale odlehlém horském hotelu Overlook, který je přes zimu zcela odříznutý od světa. Pro muže je to vítaná příležitost najít klid na práci. Jenže od první chvíle, kdy Jack s manželkou Wendy a synkem Dannym do hotelu dorazí, se zdá být něco v nepořádku. Jack začíná být na své nejbližší neurvalý, nemůže se soustředit a objevují se u něj děsivé sny. Je to právě „osvícený“ Danny, kdo díky své zvláštní schopnosti pochopí, že v hotelu Overlook žijí duchové a ti jeho otce začínají ovládat. Ostatně chlapec je v dlouhých hotelových chodbách sám potkává… Film Stanleyho Kubricka vznikl podle románu známého spisovatele Stephena Kinga. Kubrick podle něj vytvořil nejen klasické dílo moderního filmového hororu, ale také mistrovskou studii postupného psychického rozpadu lidské osobnosti. Některé výjevy, jako zjevení nahé mrtvé ženy v koupelně, hektolitry krve, valící se z výtahové kabiny či finální sekvence v parkovém bludišti patří mezi ty nejděsivější okamžiky, jakých se filmařům podařilo dosáhnout. Snímek se zapsal do historie také dosud největším počtem klapek, které padly při natáčení jednoho záběru pro zvukový film. Stanley Kubrick, posedlý perfekcionismem, nechal Shelley Duvallovou opakovat jednu akci celkem 127krát, než byl se záběrem spokojen. Osvícení se tak dostalo do Guinnessovy knihy rekordů. (Česká televize)


Související filmy

Doktor Spánek od Stephena KingaPokoj 237OsvíceníTajemství starého hoteluPokoj 1408

Aktualizace: 2023-10-30

Osvícení - Jack Nicholson  Danny Lloyd


Osvícení - Shelley Duvall  Danny Lloyd


Osvícení - Scatman Crothers  Danny Lloyd  Shelley Duvall


Osvícení - Jack Nicholson  Joe Turkel

Osvícení ke stažení

UPOZORĚNÍ: Odkazy výše jsou pouze do vyhledávání na externích stránkách, nemusí být funkční, za obsah těchto stránek neručíme a varujeme před stahováním nelegálního obsahu!

Přehrát Osvícení online
3209

Vyzkoušejte: