Filmové informace

Něco z Alenky csfd

Něco z Alenky

Info
Československo - Švýcarsko - Velká Británie - Západní Německo, 1988, 86 min
Žánr
Animovaný - Fantasy - Loutkový
Režie
Jan Švankmajer
Hrají
Kristýna Kohoutová
Téma

Popis filmu Něco z Alenky 1988

Švankmajerův film Něco z Alenky je poctou nezměrné Carrollově představivosti, ale současně i záminkou k rozvinutí o nic menší představivosti vlastní. Je autorovou vzpomínkou na dětství, a zároveň pokusem evokovat prožitek dětství i v divácích. Infantilní vnímání světa totiž surrealisté vždy stavěli na roveň básnické intuici či myšlení příslušníků domorodých kultur. Všechny tyto formy lidské mentality jsou vzdáleny otěžím logického a pojmového chápání reality, v němž není místo pro obraznost, která je tolik potřebným prostředkem proti okorání lidského ducha. Jestliže postavě Alenky vyhradil režisér pro její hry prostor dětského pokoje, prostorem, který ve filmu vyhradil své představivosti, je sen. Čili fenomén, na němž se surrealisté rozhodli dokázat, že realita, jež člověka obklopuje, je jen fragmentem jeho života, který do plnohodnotného celku – surreality – doplňují neprobádané oblasti nevědomí. Něco z Alenky demonstruje propojení reality a snu velmi výmluvně. Když se dívka na konci filmu probudí, uvědomujeme si, že celé dobrodružství se odehrálo během jejího spánku. Až na jednu drobnost: terárium je opravdu rozbité a králík je opravdu pryč – sen se stává skutečností a skutečnost snem. André Breton, zakladatel surrealismu, definoval tento stav vzájemného prolnutí pojmem „spojité nádoby“.
Zdroj: oficiální distributor


Související filmy

Alenka v říši divů: Za zrcadlemHeart no kuni no Alice: Wonderful Wonder WorldAlice's Adventures in WonderlandAlenka v říši divůAliceAlenka v říši divů

Aktualizace: 2022-12-15

Něco z Alenky - Kristýna Kohoutová


Něco z Alenky -  - Filmer.cz


Něco z Alenky -  - Filmer.cz


Něco z Alenky -  - Filmer.cz

Něco z Alenky CZ film ke stažení

UPOZORĚNÍ: Odkazy výše jsou pouze do vyhledávání na externích stránkách, nemusí být funkční, za obsah těchto stránek neručíme a varujeme před stahováním nelegálního obsahu!

Přehrát Něco z Alenky online
78