Nicolas Cage 59 let


Jen málokterá hvězda je tak podivná jako on, jen málokterá je tak všestranná jako on a snad zatím téměř žádná nedokázala spojit image akčního hrdiny s charakterním herectvím na oscarové úrovni. Takový je Nicolas Cage (původním jménem Nicholas Kim Coppola), herec rozdělující diváky na dvě nesmiřitelné skupiny, kterého milují režiséři a stěžují si na něho jeho herečtí kolegové (asi pro jeho velkou lásku k improvizaci, díky které ho právě režiséři tak moc obdivují a obsazují do svých filmů).

Prvním filmem Nicolase Cage (tehdy ještě Coppoly) byla teenagerská komedie ZLATÉ ČASY NA RIDGEMONT HIGH (1982), kde se objevil po boku tehdy též začínajícího Seana Penna. Většina jeho scén ale z konečné verze zmizela a jeho role si tak skoro nikdo nevšiml. Následovala změna jména, protože se Cage ve světě showbyznysu nechtěl přiživovat na svém slavném příjmení. Přesto v rozjezdu své kariéry nepohrdl pomocnou rukou svého strýce, věhlasného režiséra Francise Forda Coppoly a zahrál si menší roli v jeho rebelském dramatu DRAVÉ RYBY (1983) a pak v několika dalších projektech. Následovalo pár dalších, menších či větších rolí v převážně zajímavých filmech, až přišel rok 1987, kdy se objevil hned ve dvou dnes již kultovních dílech. Tím prvním je vynikající crazy komedie Joela Coena ZMATKY V ARIZONĚ, kde ztvárnil napraveného zloděje, který se svou ženou, bývalou policistkou v podání Holly Hunter, touží tolik po miminku, že nakonec ukradnou jedno z paterčat bohatých manželů. V případě toho druhého filmu se jedná o zřejmě slavnější projekt - romantickou komedii POD VLIVEM ÚPLŇKU, kde si zahrál po boku Cher bezrukého pekaře Ronnyho. Tato love story okouzlila diváky i kritiky, stala se jedním z divácky nejúspěšnějších filmů a získala tři Oscary (za herecké výkony Cher a Olympie Dukakis a za scénář). Cage byl nominován pouze na Zlatý glóbus a už tady se ukázalo, že Akademici ho příliš v lásce nemají, což se naplno projevilo v roce 1990.

Tehdy doslova zazářil v drsné road movie Davida Lynche ZBĚSILOST V SRDCI. Rolí rebelského Sailora prchajícího se svou milenkou Lulou před její sadistickou matkou a chtícího udržet si ve špinavém světě čisté ruce definitivně potvrdil, že patří mezi nejtalentovanější herce své generace. Ale film byl natolik drsný, že ho Akademie naprosto opominula. Po Zběsilosti v srdci následovalo spíše průměrné období, kdy se věnoval převážně komediím (z nichž nejznámější jsou caprovská hříčka MŮŽE SE TO STÁT I VÁM a LÍBÁNKY V LAS VEGAS, za které byl nominován na Zlatý glóbus) a jediným filmem výrazněji bodujícím po umělecké stránce v té době bylo akorát RED ROCK WEST, kde ztvárnil válečného veterána (stejně jako v jednom z jeho prvních a bezpochyby nejlepších filmů v dramatu BIRDY).

Po spíše hubeném období, kdy už se Cage téměř zaškatulkoval do ideálního herce pro romantické, slzami stříknuté komedie ze současnosti, přišel rok 1995, kdy se vrátil k tomu, co mu jde nejlépe. V depresivním nízkorozpočtovém dramatu LEAVING LAS VEGAS ztvárnil alkoholika, co odjíždí do Las Vegas, aby se tam upil k smrti. Touto rolí doslova každého strhnul a ani Akademie jeho výkon konečně neopominula a udělila mu jeho první nominaci na Oscara, kterou razantně proměnil a sošku si domů konečně odnesl.


7.1.1964
Long Beach, California, USA
Nicolas Cage csfd

ArcadianDream ScenarioLonglegsRenfieldSympathy for the DevilThe Old WayThe Retirement PlanButcher's CrossingThe Unbearable Weight of Massive TalentPigPrisoners of the GhostlandWillyho kouzelný světCroodsovi: Nový věkJiu JitsuBarva z vesmíruHotel smrtiInstinkt lovceKrvavé účtyNoční bouřeĎáblovi běžci211: Volání o pomocMandy - Kult pomstyMezi světyMladí Titáni do toho!: Ve filmuSpider-Man: Paralelní světyZa zrcadlemCena lidské dušeDárkyně smrtiMamka a taťkaPokrevní mstitelPomsta: Milostný příběhArmáda jednohoProkletý kšeftSnowdenThe TrustUSS Indianapolis: Boj o přežitíBrána temnotyCena mociNapospas osuduPoslední šance na pomstuTemný bojovníkTokarevCroodsoviJoeÚzemí mrazuElvis Found AliveFinal Cut - Dámy a pánovéUnesenáDrive AngryGhost Rider 2Hon na čarodějniceTerorVendetaKick-AssČarodějův učeňAstro BoyG-FORCEProroctvíŠpatnej poldaNebezpečný cíl


Aktualizace osobnostního profilu Nicolas Cage: 12.3. 2023 22:30