Marika Gombitová 67 let


Narodila se 12. 09. 1956 ve znamení panny v obci Turany nad Ondavou do hudební rodiny jako poslední dítě z pěti sourozenců sestry a tři bratrů. Její otec hrával na housle a starší bratři hráli ve svém volném čase v různých hudebních kapelách. Především po kulturních zařízeních a vesnických zábavách. Marika nosila v sobě hudbu jako dar velikého talentu. Není divu, že v kruhu rodinném byla hudba pro ni vším. Do jisté míry bratři Mariky dali první popud k netušenému vývoji hudebních počátků v její kariéře. Již v raném věku se učila hře na klavír a od třinácti let občas muzicírovala zpěvem v kapelách svých starších sourozenců, kde získala první hudební zkušenosti. Není náhoda, že během doby si získala svým krásným hlasem a hudebním cítěním brzo své posluchače. Je jasné, že hudba a prostředí mělo na Mariku velký vliv.

Byla to pro ni doba hektická, ale příjemného času. Osazenstvo kapely se mnohokrát změnilo a hudební vytříbenost spolu s novými členy byla rozhodující, Žbirka, Gombitová, Lehotský, Lučenič. V roce (1977) získala se skupinou první velké ocenění na Bratislavské lyře s písní Úsmev. Na další Bratislavské lyře roku (1978) vítězí Marika s písní Študentská láska. Roku (1979) se podílela s Mariánom Vargom na desce On a Ona. Marika využila také nabídky vydavatelství OPUS udělat svoji první sólovou desku Dievča do dažďa, podle ohlasů se deska povedla. Dále s písní Vyznanie, získala stříbrnou Bratislavskou lyru. Poté nazpívala se Žbirkou písně pro TV muzikál SMOLIARI. V roce (1980) zpívala na Bratislavské lyře duet s Lehotským v písni Tajomstvo hier, za který získali bronzovou Bratislavskou lyru. Ještě téhož roku vyhrála první cenu v Polských Sopotech opět s písní Vyznanie. Získala také první hereckou zkušenost v hlavní roli filmového TV muzikálu NEBERTE NÁM PRINCEZNU (1981), kde si zahrála s Marií Rotrovou. Marika měla velkou popularitu i u českých příznivců a uspěla několikrát i ve Zlatém slavíku.

Osudný čas 30. 11. 1980 měl Modus koncert v Brně. Byl to poslední společný koncert kapely Modus. Počasí bylo ten den špatné a silnice byli pokryté velkou vrstvou sněhu. Cesta do Bratislavy autem pro Mariku a její kamarádku Andreu nedopadla dobře. Bohužel došlo k těžké nehodě a Marika to odnesla poraněním míchy. Přes veškerou péči se nepodařilo navrátit zdraví v plné míře.Zhruba půl roku po havárii se Marika vrátila zpět na hudební scénu Bratislavské lyry (1981) s písněmi „Prstienky z trávy a Tajomstvo hier. Zpívala živě, bez playbacku a celé její vystoupení bylo nádherné a navíc se chovala skromně a ne jako hvězda. Se skupinou Gravis ještě realizovala velké československé turné a měla vyprodaný koncertní program. Také jako první ze slovenských zpěvaček Marika vystupovala (1990) v rakouské hitparádě Die Grossen Zehn s písní Babylonia. V roce 1989 se sešla s legendárním hudebníkem Steve Wonderem, plánovaná spolupráce na společném duetu nevznikla. Poslední vystoupení Mariky na veřejnosti (2002) bylo v pořadu Zlatý puk.

Přesto, že získala mnoho ocenění, začala později odmítat všechny nabídky k návratu na živé vystupování. Natočila ještě několik desek, namátkou její největší hity Koloseum, Vyznanie, Chlapci v pasci a také Paradiso, dále duet s Mekym Žbirkou, Nespáľme to krásne v nás a Tajnosľubná. jiné. V roce (2001) natočila skladbu Prosba, zatím její poslední. Marika Gombitová v sobě stále skrývá mimořádné tvůrčí a skladatelské ambice a krásně zabarvený hlas. Svým posluchačům naznačuje nejznámější slovenská zpěvačka, že je to otázka jejího aktuálního zdravotního stavu, proč nechce zatím veřejně vystupovat. Dalo by se to říci také takto. Ještě stále má Marika možnost ukázat co v ní je a žádna temnost utrpení její talent hudebního daru nezastíní. Stále zpívání miluje a díky bohu, stále na to má.


12.9.1956
Turany nad Ondavou, Československo
Marika Gombitová csfd

Ateliér dušeAdresa ja, adresa tyNeberte nám princeznuMekyPopStoryZlatá LýraZlatá lýraMarika Gombitová z Vianočného koncertu ČSOBVlastnými slovamiKarel Gott v LucerněHitparáda 80. letMarika Gombitová - KoloseumMarika Gombitová: Ateliér dušeMarika Gombitová: Chlapci v pasciMarika Gombitová: Adresa ja, adresa tyBratislavská lýra 1985Zlatý slavík 1979Bratislavská lýra 1979: ModusČeský slavík Mattoni 2016Osobnosť televíznej obrazovky 15. ročníkV sedmém nebiStaré... ale hityFestival hudby a zábavyGala-Gala o STVMoje obľúbené omylyDárkySnehové sypanéKolotoč pesničiekRoky a piesneTancujeme do Nového rokaTelevízne návratyVianočný pozdravABECEDAZlatý slavík 1983TriangelMôj malý príbehStreľte si na pianistuPestrá paleta melódiíPredstavujeme vám ModusStretnutie v PrešoveFarebná estrádaMóda nevyjde z módyRodný môj krajZrkadloModusVyberte si pesničkuBratislavská lýra


Aktualizace osobnostního profilu Marika Gombitová: 12.9. 2023 14:24