Sergej Stoljarov (1911 - 1969)


Málokdo má takové štěstí, že si může sám určit den narozenin. Sergej Dmitrijevič Stoljarov mezi těch několik málo šťastlivců patřil a sám si vybral první den měsíce listopadu 1911. V nedávno nalezených matričních záznamech, které byly celý hercův život považovány za zničené, bylo nalezeno datum 4. 11. 1911 podle juliánského kalendáře. Protože se však Sergej sám úřední datum nikdy nedověděl, berme jako den jeho narozenin ten den, který za něj sám považoval. Narodil se ve vsi Bezzubovo (nyní Uzunovo) v Tulské oblasti (nyní Serebrjano-Prudský rajón Moskevské oblasti) jako jedno z pěti dětí lesníka Dmitrije Stoljarova; měl tři bratry a sestru. Na svého otce si prakticky nepamatoval. Když začala 1. světová válka, nechal se jeho otec odvést místo bohatého sedláka, který přislíbil tomu, kdo se nechá odvést místo něj, koně, krávu a chalupu. Příslibu takového bohatství a šanci zajistit rodinu nedokázal Sergejův otec odolat, souhlasil s výměnou a odešel na frontu, kde zemřel při plynovém útoku. Rodina bohatství, které bylo zaplaceno cenou života, neměla dlouho. Po Říjnové revoluci byl majetek konfiskován a rodina zůstala bez prostředků k živobytí i bez živitele; ve vsi nastal hlad, a aby zachránila svoje děti od smrti hladem, rozhodla se Stoljarovova matka mladší děti nechat u sebe a tři starší poslat do Taškentu, který byl tou dobou označován jako obilnice. Tak začala tulácká etapa Sergejova života. Do Taškentu se tehdy nedostal, onemocněl tyfem. Jeho bratři ho nechali v nemocnici v Kursku. Zatímco jeho sourozenci se ztratili v propadlišti dějin, Sergej se uzdravil, nějakou dobu zůstával v nemocnici a později byl umístěn do dětského domova. Co by se mohlo jevit jako neštěstí, jím nebylo. Právě tam Sergej poznal, co je divadlo. Po vyučení v Moskvě nějakou dobu pracoval jako strojvůdce parní lokomotivy na Kyjevské železnici. Ve volném čase studoval v divadelní škole pro pracující při MCHAT (Moskevské umělecké divadlo), organizované Alexejem Dikým. Protože bezesporu měl herecký talent, po ukončení tohoto učiliště mu bylo doporučeno vstoupit do MCHAT. Na přijímacích zkouškách v roce 1932 četl monolog Nila z Gorkého hry 'Na dně', jeho přednes byl tak mimořádný, že komise, ve které byly osobnosti jako Konstantin Stanislavskij, Vlasdimir Němirovič-Dančenko, Vsevolod Mejerchold, rozhodla z pěti stovek absolventů přijmout právě jeho.

Třicáté roky byly pro herce významné nejenom stran jeho umělecké kariéry, ale i v otázce jeho soukromého života. V roce 1930 byl povolán do armády a ke službě byl přidělen do Divadla sovětské armády. Tam se seznámil s mladou herečkou, Olgou Konstatninovou, která krátce před tím ukončila divadelní kurzy u Jurije Zavadského; svatba na sebe nedala dlouho čekat. Herecké dvojici se v roce 1937 narodil syn Kirill, který pokračuje v rodinné tradici, stejně jako Sergejův vnuk a jmenovec. V roce 1934 Sergeje viděl režisér Alexandr Dovženko a nabídl mu epizodní roli letce ve svém filmu AEROGRAD, byť se jednalo pouze o epizodní roli, byl Sergejův debut úspěšný. Na pohledném, urostlém herci zálibně spočinulo zejména oko ženského publika. Již o dva roky později herce pozval, a to bez jakýchkoliv předchozích zkoušek, Grigorij Alexandrov, aby hrál hlavní mužskou roli v jeho filmu CIRKUS. Tato role se dá označit jako opravdový začátek Stoljarovovy hvězdné kariéry. Jeho tvář se dívala ze stovek plakátů, zářivým úsměvem oslňoval ze stránek časopisů; Sergejova všudypřítomnost prakticky ve všem tisku dokonce vedla k tomu, že se po dlouhých 18 letech opět shledal se svou matkou a bratrem Romanem. Další filmy přicházely jako na běžícím pásu. V roce 1939 hrál hlavní mužskou roli Ruslana v pohádce O PRINCEZNĚ A BOHATÝRU v režii Ivana Nikitčenka, na motivy Puškinovy pohádky Ruslan a Ludmila. Ve stejném roce se objevil, rovněž v hlavní roli, v pohádce Alexandra Roua ZAKLETÁ NEVĚSTA (Vasilisa Překrásná). Rououvi i divákům se Sergej v roli bohatýra líbil, i to byl důvod, proč se v roce 1944 objevil v obdobné roli bohatýra Nikity Kožemjaka v pohádce BOHATÝR NIKITA (Kostěj Nesmrtelný).

Čtyřicátá léta neznamenala jen natáčení pohádek, ale i druhou světovou válku. Herec nechtěl zůstat stranou a jako dobrovolník se přihlásil na frontu. Stejně jako mnoho jeho kolegů byl odmítnut, protože jejich přínos jako umělců byl větší, než jaký by měli jako vojáci. Na podzim roku 1941 se tak Stoljarovovi ocitli společně s 'Mosfilmem' v Alma-Atě. Cestou se mladé rodině stala příhoda, která mohla mít tragické následky. Někdo jim ukradl potravinové lístky. V tu dobu to znamenalo ocitnout se bez nároku na potraviny a hladovění. Sergej dokázal, že není bohatýrem jenom na filmovém plátně, chopil se pušky a rovnou z ateliéru vyrazil do hor; byl pryč, neznámo kde, celý den. Vrátil se a na ramenou měl svůj úlovek, horskou kozu. Část sami snědli, část prodali na trhu a část Stoljarov vyměnil s K. M. Simonovem za jeho novou hru 'Ruští lidé', kterou herec následně uvedl na scénu místního divadla. Veškerý zisk z tohoto představení byl poslán do fondu obrany na koupi tanku, který nesl jméno hry. Jako poděkování za tento vlastenecký počin poslal Stoljarovovi telegram s poděkováním sám Stalin.


1.11.1911
Bezzubovo, Tulská gubernie, Ruské impérium
9.12.1969
(58 let) Moskva, Rusko, Sovětský svaz
Sergej Stoljarov imdb Sergej Stoljarov csfd

Sergej Stoljarov oblíbené filmy

79 Zakletá nevěsta
Zakletá nevěsta
1939
75 Bohatýr Nikita
Bohatýr Nikita
1945
84 Ivan Hrozný II.
Ivan Hrozný II.
1945
64 Sadko
Sadko
1952
69 Ilja Muromec
Ilja Muromec
1956
Daleko od Moskvy
Daleko od Moskvy
1950

1967Tumannost Andromedyfilm

1965God kak žizňfilm

1965Oni ně projdutfilm

1960Im bylo děvjatnadcat'film

1960Čelovek meňjajet kožufilm

1958Lično izvěstěnfilm

1957Povest' o pervoj ljubvifilm

1956Ilja Muromecfilm

1955Tajemství dvou oceánůfilm

1952Sadkofilm

1950Daleko od Moskvyfilm

1946Golubyje dorogifilm

1946Výbava s monogramemfilm

1945Bohatýr Nikitafilm

1945Ivan Hrozný II.film

1943Bojevoj kinosbornik: Naši děvuškifilm

1940Gibel Orlafilm

1940Morjakifilm

1939Zakletá nevěstafilm

1938Pohádka o princezně a bohatýrufilm

1936Cirkfilm

1935Aerogradfilm

1935Kosmičeskij rejs: Fantastičeskaja novellafilm

1935Láska a nenávistfilm


Aktualizace osobnostního profilu Sergej Stoljarov: 28.2. 2018 09:21