Ondřej Vetchý 61 let


Ondřej Vetchý, člen České filmové a televizní akademie, vystudoval Pražskou konzervatoř (1984), tři roky hrál v Činoherním studiu v Ústí nad Labem, v letech 1987–89 pak působilv divadle E. F. Buriana a od roku 1989 je členem pražského Činoherního klubu. Na plátně debutoval v roce 1981 epizodní rolí v dětském filmu Neříkej mi majore. Na začátku své kariéry ztvárňoval většinou mravně narušené vyděděnce na okraji společnosti. Byl jím například pacient výchovného ústavu v dramatu Zámek Nekonečno (1983), šikovný zloděj z Lásky z pasáže (1984) nebo popový zpěvák Míša ve smutné komedii Prodavač humoru (1984).

Tragický hrdina v Letu asfaltového holuba (1991) slovenského režiséra Vlada Balca, mladý Emil ve Weissově snímku Marty a já (1990), exkluzivní role v anglickém filmu s Anthonym Hopkinsem Proces (1992) nebo namyšlený princ Velemír v Kouzelném měšci (1996). To všechno byly snímky, kde předvedl svou univerzálnost a jedinečný, vysoce nadstandardní herecký projev.

Ne všechny jeho postavy ale byly negativní, temné a dramatické, občas se zhostil i otevřených a pozitivních nadšenců, kteří ve svém okolí vynikali optimismem, odvahou a horlivou činorodostí. A právě tito hrdinové se zřejmě stali tím nejkrásnějším, čím se zapsal do povědomí diváků. Díky své citlivosti, charismatu a velké fyzické energii totiž dokázal tyto postavy posunout směrem k ironickému a sebeparodickému nadhledu, například vojáka Kefalína z komedie Černí baroni (1991), Bajniše Zisoviče z pozdějšího debutu režiséra Dostála Golet v údolí (1995) nebo konečně v roli energického otce, který kvůli společenským tlakům propadne do hluboké deprese (Báječná léta pod psa, 1997).

Nejvíc si ale Ondřej nepochybně cení spolupráce s tandemem Jan a Zdeněk Svěrákovi. Ti ho obsadili do role řidiče tramvaje už ve svém debutu Obecná škola (1990), aby mu potom poskytli jednu z nejsympatičtějších postav v oscarovém Koljovi (1996) – byl jí hrobník Brož a Ondřej se díky této roli představil divákům na celém světě. Jan Svěrák ho obsadil také do hlavní role Františka Slámy v Tmavomodrém světě (2001) a i díky pěti nominacím na Českého lva (Golet v údolí, Kolja, Báječná léta pod psa, Tmavomodrý svět, Vendeta) se stal jednou z nejvýraznějších osobností současné české herecké scény.


16.5.1962
Jihlava, Československo
Ondřej Vetchý csfd

1919Nagano - zrození hrdinůBetlémské světloJan ŽižkaPrezidentkaPrinc MamánekTajemství staré bambitky 2Vražedné stínyMyši patří do nebeAnatomie zradyBábovkyVysoká hraŽeny v běhuMůj strýček ArchimedesRašínČertí brkoPo strništi bosBezva ženská na krkuKaždý milion dobrýPohádky pro EmuJohančino tajemstvíŽivot je životIntimityJak jsme hráli čáruKdyby byly rybyPojedeme k mořiVšiváciColettePříběh kmotra7 dní hříchůLáska je láskaOkresní přebor - Poslední zápas Pepika HnátkaŠťastný smolařAutopohádkyKonfidentNevinnostTajemství staré bambitkyVendetaKuky se vracíNedodržený slibZemský ráj to napohledDevatenáct klavírůLovec vodního tichaVratné lahveBoží pole  s. r. o.Po hlavě... do prdelePrachy dělaj člověkaA tou nocí nevidím ani jedinou hvězduEden - Zlatá kartaKousek nebeKrev zmizeléhoDuše jako kaviárMilenci a vraziPánská jízdaDěvčátkoKožené slunceKruté radostiBabí létoTmavomodrý světZlatá princezna


Aktualizace osobnostního profilu Ondřej Vetchý: 26.1. 2023 20:24