David Bowie (1947 - 2016)


Povoláním renesanční bytost z jiného světa, David Bowie svým teatrálním pojetím hudby odjakživa směřoval do světa filmu. Školený mim dostal svou první větší příležitost v burroughsovsky rozstříhaném THE MAN WHO FELL TO EARTH režiséra Nicolase Roega. Další šancí byl formou pro změnu konzervativní snímek JUST A GIGOLO, který o dvacet let později komentoval Bowie slovy "mé všechny elvisovské filmy v jednom". Krátký půst, proložený prací na stěžejních albech tzv. Berlínské trilogie vyústil v průlomové divadelní představení Sloního muže, v němž Bowie na Broadwayi bez použití jakékoliv masky exceloval. Kromě menších rolí v různých obskurních záležitostech následovala postava vojáka zajatého v japonském koncentráku z filmu MERRY CHRISTMAS, MR. LAWRENCE, slizký upír z HLADU Tonyho Scotta, vládce fantastické říše v LABYRINTU, Pilát pontský ze Scorseseho POSLEDNÍHO POKUŠENÍ KRISTA a Andy Warhol ve Schnabelově BASQUIATOVI.

Ačkoliv jeho filmy nikdy nepatřily mezi mainstreamové trháky, dá se bez uzardění říct, že Bowie herecky uspěl tam, kde mnoho jeho kolegů z branže (Mick Jagger, Phil Collins, Karel Gott) pohořelo.


8.1.1947
Brixton, Londýn, England, Velká Británie
10.1.2016
New York City, New York, USA
David Bowie csfd

Twin Peaks: The Missing PiecesRock ze středníSrpen před bouříArthur a MinimojovéDokonalý trikThe Rutles 2: Can't Buy Me LunchZoolanderTajemství pana RiceEverybody Loves SunshineIl mio westBasquiatTwin Peaks: ohni se mnou pojďVelká sázkaPoslední pokušení KristaLabyrintÚplní začátečníciDo nociHladVeselé Vánoce, pane LawrenciŽlutovousBaalMy děti ze stanice ZooKrásný gigolo, ubohý gigoloMuž, který spadl na ZemiNováčciMy děti ze stanice ZooMěstečko Twin PeaksGriffinoviKomparzThe HungerSpongeBob v kalhotáchPulsFull StretchSnílekTheatre 625Spin's 100 Greatest Rock Stars Since That Was a ThingAngelheaded Hipster: The Songs of Marc Bolan & T. RexMoonage DaydreamMůj život jako Rolling StoneThe Lost Weekend: A Love StoryTo nejlepší z osmdesátekDie Zeit meines Lebens - Freddie: poslední showKino im Rausch - Die Kinder vom Bahnhof ZooLook Away


Aktualizace osobnostního profilu David Bowie: 18.2. 2024 23:31