Stine Stengade 46 let


Divadelní a filmová herečka je rodačkou z Kodaně, ale vyrůstala v oblasti Vestsjælland, což je označení západní části největšího ostrova v Dánsku. Už jako dítě přicházela do kontaktu s divadlem, byť pouze v regionálním měřítku. V devatenácti letech nebyla přijata na divadelní školu v Aarhusu. Stengade na základě toho sice začala studovat dánskou filologii na univerzitě v Kodani, ale naštěstí se nevzdala a nepochybně i díky soukromým hodinám herectví byla další rok přijata na divadelní školu v hlavním městě. Tam studovala herectví až do roku 1998, tedy do doby, kdy už za sebou měla značné zkušenosti na divadelních prknech a pár prvních krůčků i na filmovém plátně.

Až do roku 2000 měla za sebou až na několik výjimek převážně divadelní role na jevištích po celém Dánsku. Mezi její role patřily například Irina v Čechovově „Třech sestrách“ a rovněž si zahrála Markétu Gautierovou ve zpracování slavné „Dámy s kaméliemi“. Krom toho hrála v takových proslulých hrách jako je třeba „Večer Tříkrálový“ či „Misantrop“. Objevila se rovněž v soudobých hrách skandinávských autorů. Divadlu se věnuje doposud a kupříkladu v roce 2007 měla roli v divadelní verzi Vinterbergova FESTEN, jehož filmový předobraz je označován za vůbec první film vlivného směru Dogma 95.

Stine se ve světě filmu usazovala několik let. V jejím debutu, dramatu DEN ATTENDE (volně přeloženo coby „Osmnáctého“) si střihla drobnou roli. Film získal cenu kritiků na festivalu v Mannheimu, přesto však byla pro herečku daleko zásadnější práce na kriminálním seriálu EDDERKOPPEN z roku 2000. Zde se poprvé setkala s hereckým kolegou Larsem Mikkelsenem a co bylo ještě daleko důležitější, s režisérem Olem Christianem Madsenem. Už v seriálu, odehrávajícím se v poválečné Kodani, přesvědčila kritiky. A následující role jí definitivně zajistila i úspěch divácký. Jednalo se o snímek EN KÆRLIGHEDSHISTORIE (poněkud vstřícnější americký název zní „Kira's Reason: A Love Story“). Režisérem byl opět Ole Christian Madsen a herecký partner Mikkelsen. Tento film, natočený dle směrnic stylu Dogma 95 (je proto označován také jako Dogme #21) vypráví o duševně nemocné ženě a matce, která se dostane do psychiatrické léčebny a po návratu touží se zpět zapojit do normálního života. Stengade dostala za roli Kiry obě nejdůležitější dánské filmové ceny. Bodil Award za nejlepší herečku a proměnila stejně tak nominaci na Robert Award (dánská obdoba Oscarů). Kritici oceňovali procítěný výkon a i značnou dávku charismatu, které vycházelo z nekonvenční a na první pohled nepostřehnutelné krásy. Film jí přinesl krom cen i rodinné štěstí. V průběhu natáčení navázala vztah s režisérem Madsenem. Není určitě bez zajímavosti, že oba kvůli tomu opustili své bývalé partnery, Madsen manželku a dvě děti.


1.6.1972
Kodaň, Dánsko
Stine Stengade imdb Stine Stengade csfd

Stine Stengade oblíbené filmy

72 Plamen a Citron
Plamen a Citron
2008
53 Kletba vikingské čarodějky
Kletba vikingské čarodějky
2009
63 Nerada ruším
Nerada ruším
2012
61 Setkání v Praze
Setkání v Praze
2006
73 Ten, koho se bojíš
Ten, koho se bojíš
2008
66 Nynne
Nynne
2005

2015Die Abmachungfilm

2013Alle for tofilm

2012Nerada rušímfilm

2011Pokoj 304film

2009Kletba vikingské čarodějkyfilm

2008Plamen a Citronfilm

2008Spillets reglerfilm

2008Ten, koho se bojíšfilm

2006Setkání v Prazefilm

2005Nynnefilm

2003Annas dagfilm

2003Se dagens lysTV film

2001En kærlighedshistoriefilm

2000Zacharias Carl Borgfilm

1996Den attendefilm


Aktualizace osobnostního profilu Stine Stengade: 24.10. 2018 05:07