Jaroslav Marvan (1901 - 1974)


Jaroslav Marvan se narodil 11. prosince 1901 na Žižkově v Praze. Od konce 20. let byl ženatý s Marií Marvanovou (s herečku Národního divadla, tragicky zesnulou Alenou Jančaříkovou měl od roku 1960 dceru Alenu Marvanovou). Marvan byl velmi pečlivý, přesný, zodpovědný, připravený, na divadle vždy uměl perfektně text. Lpěl na minutové přesnosti a nerad měnil návyky a byl velmi konzervativní. Věci v jeho bytě měly své pevné místo, i v oblékání si vždy potrpěl na nenápadnou decentnost.

Načež se stal se hercem Divadla Vlasty Buriana (1926 – 1943). Za čas se stal po Vlastu Burianovi jedním z pilířů tohoto divadla. Přestoupil do Vinohradského divadla (1943 – 1950), poté přešel do Městských divadel pražských (1950 – 1954). Odtud odešel do činohry Národního divadla (1954 až 1972). Z Národního odešel na vlastní žádost do penze.

V Divadle Vlasty Buriana byl, se svým charakteristickým střízlivým a zásadně nevzrušivým přístupem a absencí různých citových vzplanutí, opakem výbušnosti a energičnosti Vlasty Buriana. Marvanova nejplodnější herecká léta se projevily v Městských divadlech, kde vytvořil své nejlepší role („Veselé paničky windsorské“, „Zdravý nemocný“, „Tartuffe“, „Jacobowski a plukovník“ aj.).

V Národním divadle již tolik příležitostí nedostával. Vytvářel různé menší postavy, úředníky, bodré tatíky a rovněž tragické a tragikomické postavy (policista Šalva ve hře „Kavkazský křídový kruh“, Chrobák v Čapkově „Ze života hmyzu“, továrník Werle v „Divoké kachně“, Sigelius v „Bílé nemoci“, Billy Rice v „Komikovi“, obergruppenführer Helldorf v „Ďábelském kruhu“ a další). Marvanovo herectví bylo civilní a realistické. Pracoval jen s náznakem mimiky a střídmostí v gestu.


11.12.1901
Praha, Čechy, Rakousko-Uhersko
21.5.1974
Praha, Československo
Jaroslav Marvan csfd

Bláznova smrtNoc na KarlštejněPříliš velká výhraŠtědrý večer pana rady VacátkaRůže a prstenSmrt černého králeVražda v hotelu ExcelsiorPartie krásného dragounaPěnička a ParaplíčkoKaktus, bomba, letadloObžalovanáTouha zvaná AnadaLásko, měj se hezkyŠiroká cesta spravedlnostiŠíleně smutná princeznaBidýlkoFalešní hráčiObrácení Ferdyše PištoryFantom MorrisvilluKdyž se čerti rojiliHorký vzduchNoc na KarlštejněZtracená tvářKlukPříběh dušičkovýTáto, sežeň štěně!Čintamani & podvodníkEinstein kontra BabinskýExistuje vlastně Mr. Johns?FavoritMetelicePutnařiRanní ropuchaSvětáciJejich denMěšťáciNeděle ve všední denSganarel lékařemTvrdohlavá žena a zamilovaný školní mládenecVelká cestaČechovovy povídkyMagdalena Dobromila RettigováSkapinova šibalstvíTlouštíkVyhnanstvíChlap jak horaLucernaSedmý kontinentZáhady aneb s Karlem Čapkem v soudní síniKrál ŠumavyMedvěd a strašidlaO medvědu OndřejoviPět z milionuSlečna od vodyVysoké činžákyO věcech nadpřirozenýchPoslušně hlásímPřípad ještě nekončí


Aktualizace osobnostního profilu Jaroslav Marvan: 30.11. 2022 01:55