Chris Cunningham 53 let


Chris Cunningham se narodil roku 1970 v anglickém Readingu. Již od raného mládí tíhnul k výtvarnému umění a filmu. V pouhých šestnácti letech pronikl na natáčení nového filmu Cliva Barkera „Nightbreed“, aby mu mohl ukázat své kresby. Přesto, že se jednalo hlavně o pornografii, Barkera skici natolik zaujaly, že mladému Chrisovi nabídl práci na speciálních efektech. Cunningham se následně vykašlal na školu a začal naplno pracovat ve filmových studiích jako sochař a designér.

První klip natočil pro anglickou experimentální skupinu Autechre a jejich skladbu Second Bad Vilbel. Díky němu dostal Cunningham nabídku pracovat pro společnost Black Dog, kterou vlastní známý režisér Ridley Scott. To bylo v roce 1995. Od této chvíle neměl Chris o zakázky nouzi. U této společnosti začal točit reklamy a jeden zajímavý videoklip za druhým. Opravdový průlom do světa klipové tvorby přinesl rok 1997 s videem Come to Daddy pro Aphexe Twina. Po tomhle dílku si Chrise již nešlo nevšimnout – vzápětí ho o natočení videa k aktuálnímu singlu Frozen požádala samotná Madonna. Z dalších umělců můžeme jmenovat například Squarepushera, Björk, Leftfield, Placebo, Jesus Jones a další.

Společně s Richardem D. Jamesem (alias Aphexem Twinem) spolupracují dál a v roce 1999 natáčí parodický videoklip Windowlicker. Jamesova hudba pak doprovází Cunninghamovi krátkometrážní počiny jako „Monkey Drummer“, „Flex“ či nejnověji „Rubber Johnny“.

V současnosti Cunnigham stále točí videoklipy a reklamy. Již od konce minulého století se intenzivně mluví o tom, že Chris připravuje celovečerní film. V úvahu připadaly dva projekty – prvním z nich byl film pojednávající o teenagerech a jejich problémech s dospíváním a druhým nebylo nic menšího než adaptace cyberpunkového románu Neuromancer od Williama Gibsona. Oba projekty (i jakýkoli jiný celovečerní film) však zatím stále zůstávají jen na bázi teorie.


15.10.1970
Reading, Berkshire, England, Velká Británie
Chris Cunningham csfd

Clip Cult Vol. 1: Exploding CinemaThe Horrors - Sheena Is A ParasiteBjörk: Volumen PlusAphex Twin: WindowlickerBjörk: All Is Full of LoveLeftfield Feat. Afrika Bambaataa: Afrika ShoxMadonna: FrozenAphex Twin: Come to DaddyPlacebo: 36 DegreesMadonna: Celebration: The Video CollectionWarp Vision: The Videos 1989-2004The Work of Director Chris CunninghamBjörk: VolumenMadonna: The Video Collection 93:99Rubber JohnnyFlexMonkey DrummerViva


Aktualizace osobnostního profilu Chris Cunningham: 8.11. 2023 15:25