Avery Brooks 75 let


Univerzitní profesor, herec, operní zpěvák, jazzový hudebník a režisér. Narodil se v roce 1949 v Evansvillea a od osmi let vyrůstal v Gary, v Indianě, ve velmi muzikální rodině. Jeho otec, Samuel Leon zpíval ve sboru a jeho matka Eva Lydia Crawford (pianistka a ředitelka chóru) byla jedna z prvních afro-američanek, která získala na Northwesternské universitě magisterský titul v oboru hudby. Jeho strýc byl zase jedním z původních členů skupiny Delta Rhythm Boys. Proto nebylo moc velké překvapení, že se Brooks rozhodl pro kariéru v oblasti divadelního umění. Navštěvoval Indiana University a Rutgers University. Získal bakalářský titul z umění a poté pokračoval jako učitel výtvarného umění, herectví a režie. Od roku 1972 učil na Rutgers University, kde byl divadelním profesorem.

Jeho televizní kariéra začíná v roce 1984 filmem SOLOMON NORTHUP'S ODYSSEY. V roce 1985 dostává roli v seriálu SPENCER: FOR HIRE. Ten se stává v Americe velice populární a z Brookse je rázem hvězda. Jeho postava má u diváků takový úspěch, že se po čtyřech letech dočká vlastní série. Bohužel seriál A MAN CALLED HAWK skončí hned po první sezóně. Během několika dalších let Brooks pracuje na různých televizních a video projektech. A v roce 1993 si zopakuje roli Hawka ve čtyřech TV filmech navazujících na seriál SPENCER: FOR HIRE. Přichází STAR TREK: HLUBOKÝ VESMÍR DEVĚT. Při konkurzu na hlavní roli v nové sérii STAR TREKU poráží dalších sto účastníků všech barev pleti. Stává se tak jedním z mála černých herců, kteří hrají hlavní roli v televizní sérii. Od začátku vysílání je velmi populární jak u kritiky, tak u diváků. Během následujících sedmi let získá dvě nominace na Cenu pro nejlepšího herce v dramatickém pořadu a jednu na Cenu pro nejlepšího televizního herce.

Velmi nerad poskytuje rozhovory. „Nejsem ještě tak starý, abych řekl něco moudrého, ale možná až mi bude sedmdesát budu mít co říct ...“ Brooks si po skončení STAR TREKU zahrál i ve filmu. V roce 1998 natočil hned dva. BIG HIT s Markem Wahlbergem (produkce: Wesley Snipes a John Woo) a KULT HÁKOVÉHO KŘÍŽE s Edwardem Nortonem v hlavní roli. V roce 2001 si zahrál 15 MINUT s Robertem de Nirem a Karlem Rodenem. Namluvil též komentář k dokumentárnímu seriálu PUTOVÁNÍ S DINOSAURY (1999-2001). Od roku 1976 je ženatý a s manželkou Vicki (asistentka děkana) má tři děti (dceru Ayanu a syny Cabrala a Asanteho). V poslední době se soustředí na divadlo, kde účinkuje hlavně v Shakespearovských inscenacích.


2.10.1948
Evansville, Indiana, USA
Avery Brooks csfd

15 minutBig HitKult hákového křížeSpenser: A Savage PlaceSpenser: Bledí králové a princovéSpenser: The Judas GoatSpenser: CeremonyThe Ernest Green StoryRoots: The GiftUncle Tom's CabinFinnegan Begin AgainČerná odysseaStar Trek: Hluboký vesmír devětGargoylesHappily Ever After: Fairy Tales for Every ChildJestřábSpenser: For Hire


Aktualizace osobnostního profilu Avery Brooks: 20.5. 2024 03:35