Avery Brooks 69 let


Univerzitní profesor, herec, operní zpěvák, jazzový hudebník a režisér. Narodil se v roce 1949 v Evansvillea a od osmi let vyrůstal v Gary, v Indianě, ve velmi muzikální rodině. Jeho otec, Samuel Leon zpíval ve sboru a jeho matka Eva Lydia Crawford (pianistka a ředitelka chóru) byla jedna z prvních afro-američanek, která získala na Northwesternské universitě magisterský titul v oboru hudby. Jeho strýc byl zase jedním z původních členů skupiny Delta Rhythm Boys. Proto nebylo moc velké překvapení, že se Brooks rozhodl pro kariéru v oblasti divadelního umění. Navštěvoval Indiana University a Rutgers University. Získal bakalářský titul z umění a poté pokračoval jako učitel výtvarného umění, herectví a režie. Od roku 1972 učil na Rutgers University, kde byl divadelním profesorem.

Po škole Brooks začal také pracovat v divadle. Během druhé poloviny sedmdesátých let se Brooks objevil v mnoha divadelních představeních. Účinkoval, mimo jiné, v Shakespearově Othellovi, kde hrál titulní roli a ve hře Sen noci svatojánské. Zpíval rovněž titulní roli v opeře Anthonyho Davise "X: Život a doba Malcolma X." V roce 1994 se stal uměleckým ředitelem Národního Black Arts Festivalu v Atlantě, stát Georgia. O dva roky později mu byl udělen čestný doktorát v oboru výtvarného umění v Oberlin College a za další dva roky dostal čestný doktorát v oboru výtvarného umění od Buffalo State University. Během vyučování na Rutgers University, se Brooks ovšem také věnoval svým hudebním kořenům. Vystupoval v Montrealu na Mezinárodním jazzovém festivalu s Jon Hendricksem a natočil album se saxofonistou Jamesem Spauldingem jako pocta Duke Ellingtonovi.

Jeho televizní kariéra začíná v roce 1984 filmem SOLOMON NORTHUP'S ODYSSEY. V roce 1985 dostává roli v seriálu SPENCER: FOR HIRE. Ten se stává v Americe velice populární a z Brookse je rázem hvězda. Jeho postava má u diváků takový úspěch, že se po čtyřech letech dočká vlastní série. Bohužel seriál A MAN CALLED HAWK skončí hned po první sezóně. Během několika dalších let Brooks pracuje na různých televizních a video projektech. A v roce 1993 si zopakuje roli Hawka ve čtyřech TV filmech navazujících na seriál SPENCER: FOR HIRE. Přichází STAR TREK: HLUBOKÝ VESMÍR DEVĚT. Při konkurzu na hlavní roli v nové sérii STAR TREKU poráží dalších sto účastníků všech barev pleti. Stává se tak jedním z mála černých herců, kteří hrají hlavní roli v televizní sérii. Od začátku vysílání je velmi populární jak u kritiky, tak u diváků. Během následujících sedmi let získá dvě nominace na Cenu pro nejlepšího herce v dramatickém pořadu a jednu na Cenu pro nejlepšího televizního herce.


2.10.1948
Evansville, Indiana, USA
Avery Brooks imdb Avery Brooks csfd

Avery Brooks oblíbené filmy

88 Kult hákového kříže
Kult hákového kříže
1998
72 Big Hit
Big Hit
1998
64 15 minut
15 minut
2001
Černá odyssea
Černá odyssea
1984
The Ernest Green Story
The Ernest Green Story
1993
Uncle Toms Cabin
Uncle Toms Cabin
1987

200115 minutfilm

1998Big Hitfilm

1998Kult hákového křížefilm

1995Spenser: A Savage PlaceTV film

1994Spenser: Bledí králové a princovéTV film

1994Spenser: The Judas GoatTV film

1993Ernest Green Story, TheTV film

1993Spenser: CeremonyTV film

1988Roots: The GiftTV film

1987Uncle Tom's CabinTV film

1985Finnegan Begin AgainTV film

1984Černá odysseaTV film


Aktualizace osobnostního profilu Avery Brooks: 23.3. 2018 20:28