Broderick Crawford (1911 - 1986)


William Broderick Crawford se narodil ve Filadelfii. Oba rodiče byli varietními umělci a objevovali se i ve filmech. Začínal v rozhlase a estrádách a první vážnější role – postava fotbalisty - pro něj přišla s uvedením hry “She Loves Me Not“ v londýnském divadle Adelphi (1932). Během tří týdnů, kdy byla hra na repertoáru, si ho všiml Noel Coward, který mu pomohl do broadwayské produkce “Point Valaine“ (1935). V začátcích byl obsazován převážně do rolí neotesaných drsných chlapíků, padouchů. Proslulost mu zajistila postava prostoduchého hromotluka Lenyho z broadwayské adaptace slavné Steinbeckovy novely “O myších a lidech“. Později odjel do Hollywoodu, do filmové verze zmíněného díla už ale obsazen nebyl (nakonec Lon Chaney, Jr.) a dobrých rolí pro muže jeho typu bylo poskrovnu.

V roce 1955 mu televizní producent Frederick Ziv nabídl hlavní úlohu náčelníka Dana Mathewse v policejním seriálu “Highway Patrol“, který se stal velmi populární. Čtyřletá produkce vzkřísila jeho kariéru a po zbytek života se už soustředil na televizní práci. Typizaci se však Crawford nevyhnul ani v televizi: představoval mrzoutské, současně ale také soucitné a odvážné charaktery. Po roce 1955 hrál v amerických a příležitostně i evropských filmech. Crawford byl několikrát ženatý; se sedmnáctiletého vztahu (1940-1958) s herečkou Kay Griffithovou měl dva syny (Kellyho a Kima). Po sérii mozkových příhod zemřel na kalifornském Rancho Mirage. Je jedním z těch, který má na Hollywoodském chodníku slávy dvě hvězdy, filmovou a televizní.


9.12.1911
Filadelfie, Pennsylvania, USA
26.4.1986
Rancho Mirage, California, USA
Broderick Crawford csfd

Den Tüchtigen gehört die WeltLiar's MoonTemné sílyThere Goes the BrideExpress to TerrorStřípky láskyThe Hughes MysteryThe Yin and the Yang of Mr. GoNingen no šómeiTajná akta FBIHunterMayday at 40,000 Feet!Rosemary má děťátko 2Won Ton Ton, the Dog Who Saved HollywoodDeath Brings RosesRansom MoneyThe Phantom of HollywoodEmbassyTerror in the Wax MuseumAdventures of Nick CarterKandidátTattered Web, AGregorio y su ángelHell's Bloody DevilsMaharlikaMir hat es immer Spaß gemachtThe ChallengeRed TomahawkThe VulturePer un dollaro di gloriaTexicanThe OscarUp from the BeachA House Is Not a HomeChasse à l'hommeEl valle de las espadasConvicts 4Square of ViolenceLa vendetta di ErcoleThe Decks Ran RedMezi nebem a peklemNejrychlejší střelecBig House, U.S.A.Ne jako cizinecNew York ConfidentialPodvodníkDown Three Dark StreetsLidská bestieLidé z temnotLast of the ComanchesThe Last PosseBulvární plátekOsamělá hvězdaStop, You're Killing MeThe MobCargo to CapetownConvictedVčera narozeníA Kiss in the DarkAnna Lucasta


Aktualizace osobnostního profilu Broderick Crawford: 26.8. 2023 14:08