Dennis Hopper (1936 - 2010)


Herectví se začal věnovat už v raném věku, v televizi debutoval v sérii "MEDIC". V roce 1953 si odbyl filmovou premiéru v kultovním westernu JOHNNY GUITAR Nicholase Raye, jenž ho o dva roky obsadil i do REBELA BEZ PŘÍČINY jako chuligánský protějšek Jamese Deana. Hopper se s Deanem úzce sblížil a mohl si tak zahrát i v posledním Deanově filmu OBR. Po tragické Deanově smrti se zdálo, že se Hopper pokoušel vypůjčit si co nejvíce z jeho osobnosti a absorbovat jeho vzdorovitý postoj k autoritám. Hopperův přílišný temperament pak byl příčinou sestupné tendence jeho tak rychle nastartované kariéry.

Se svými přáteli Peterem Fondou a Jackem Nicholsonem před kamerou se rozhodl natočit vlastní film, zajistil přes $400,000 a zfilmoval scénář spisovatele Terry Southerna. Výsledkem byla v roce 1969 BEZSTAROSTNÁ JÍZDA - drogami naplněná cesta Amerikou a oscarová nominace za Hopperův scénář(spolu s Fondou a Southernem). Film, jenž byl zpočátku odmítnut producentem Rogerem Cormanen, se stal trhákem, vydělal miliony a motivoval hollywoodskou exekutivu k tomu, aby začala brát vážně jak mladé filmaře, tak mladé publikum. Doposud vyvrženec Hopper se rázem stal ikonou mladé generace a v roce 1971 dokonce produkoval autobiografický dokument AMERICAN DREAMER o svém životě a době.

Pokračováním BEZSTAROSTNÉ JÍZDY mělo být v roce 1971 THE LAST MOVIE, jež se sice setkalo s nadšeným přijetím na festivalu v Benátkách, ale většinu ostatních kritiků nijak neuchvátilo a především naprosto nezaujalo obyčejné diváky. Hopperovi se znovu zhroutila slibně nastoupená kariéra a v průběhu sedmdesátých let se objevoval pouze sporadicky většinou v nehollywoodských filmech. Taktéž jeho osobní život byl neuvěřitelně neuspořádaný - manželství se zpěvačkou Michelle Phillips travalo osm dní. Většinu sedmdesátých let strávil v podivném oparu a s reputací notorického divocha. Možná právě proto na výbornou zvládl roli šíleného novináře v APOKALYPSE Francise Forda Coppoly; mimochodem při této příležitosti takřka zešílel doopravdy.

V roce 1980 odcestoval do Kanady, aby se objevil v malém snímku OUT OF THE BLUE. Na začátku natáčení byl požádán, aby se ujal i režie a k překvapení mnohých se film setkal se slušnými ohlasy. Pomalu si začal budovat jakési postavení v americkém filmu, přijímaje nejrůznější role ve filmech od teenagerské dramatu DRAVÉ RYBY (1983) po komedii MY SCIENCE PROJECT (1985). V roce 1986 se Hopper konečně vrátil na výsluní, a to rolí divokého psychopata Franka Boothe v MODRÉM SAMETU Davida Lynche a poté dojemným ztvárněním na alkoholu závislého basketbalového asistenta v dramatu HRÁČÍ Z INDIANY, za něž dokonce získal oscarovou nominaci.


17.5.1936
Dodge City, Kansas, USA
29.5.2010
Venice Beach, California, USA
Dennis Hopper csfd

Odvrácená strana větruThe Last Film FestivalAlfa a OmegaBláznivá střela - Amerika v ohroženíOpravdový životPekelná jízdaPřestřelka v PalermuSprávná volbaUmírající zvířeKořeny mafie9 hráčů se smrtíAmericanoFarma smrtiVražedné vzpomínkyVrána 4: Pekelný knězZemě mrtvýchKlecLegacyPoslední jízdaVražda mimo sezonuNepíchejte do FrankiehoSuspenseKentucky Derby, TheKlavíristaLeoMy Little HollywoodMyšlenky zločinceŽhářka 2FlákačiL.A.P.D.: To Protect and to ServeOprátkaProfesionálHra o výkupnéIásón a argonautiLuck of the DrawMichael AngelStopy vrahaZkažená nevinnostĎábelská hraBad City BluesJesus' SonJusticeKometaMe and WillThe Venice ProjectZabijáciBlázni v parkuKentucky Derby, TheRoger Miller RememberedVítejte v HollywooduCannes ManKonec cestyRingo no usagiThe BlackoutThe Good LifeVysoká hraBasquiatBiblické příběhy: Samson a DalilaHry lásky


Aktualizace osobnostního profilu Dennis Hopper: 25.12. 2022 01:52