Idi Amin ( - 2003)


Přesné datum narození Idiho Amina není známo. Různé prameny uvádějí několik dat mezi roky 1923 a 1928. Jisté však je, že šlo o masového vraha a jednoho z nejkrutějších diktátorů 20. století. "Řezník z Kampaly" (vl. jménem Idi Awo-Ongo Angoo) měl podobně jako většina jemu podobných nešťastné dětství. Otec rodinu brzy opustil údajně proto, že matka doma provozovala čarodějnické praktiky. Amin získal pouze základní vzdělání (není ani jisté, zda ho dokončil).

V roce 1946 vstoupil do královské armády (Uganda byla v té době součástí britského impéria). Měl předpoklady pro úspěšnou vojenskou kariéru, měřil kolem 2 metrů a byl schopným boxerem. Také se v něm však probudila krutost, kterou měla za nějaký čas poznat celá země. Několikrát musel čelit vyšetřování kvůli brutalitě a mučení, ale vždy se dokázal díky dobrému hájení a vojenské poslušnosti vyhnout trestu.

Roku 1962 získala Uganda nezávislost a o 4 roky později se Amin stal díky spolupráci s premiérem Miltonem Obotem vrchním velitelem ugandské armády. Obote s jeho pomocí svrhl prezidenta a po několik let vládl. V roce 1971 však musel odjet na jednání Commonwealthu do Singapuru, čehož Amin využil a provedl v zemi puč. Lidé změnu uvítali a slavili v ulicích, mezinárodní společnenství bylo také spokojeno. Ne však nadlouho.


1924
Koboko, Arua District, Uganda
16.8.2003
Jeddah, Saúdská Arábie
Idi Amin imdb Idi Amin csfd

Idi Amin oblíbené filmy

2000A&E Biography: Idi Amin - Monster in DisguiseTV film


Aktualizace osobnostního profilu Idi Amin: 31.3. 2018 20:34