Jerzy Stuhr 76 let


Jerzy Stuhr se narodil v dubnu 1947 v Krakově, své dětství a dospívání až do ukončení střední školy (Lyceum Stefana Zeromskiego) prožil v Bielsku-Bialej. Do Krakova se vrátil, aby začal studovat polonistiku na Jagellonské univerzitě. Filologickou fakultu ukončil v roce 1970. Vysokoškolská studia završil v roce 1972 absolvováním herecké fakulty na krakovské Vysoké divadelní škole (PWST).

Na filmovém plátně se objevil už v roce 1971 v úspěšném dramatu Andrzeje Zulawského TRZECIA CZESC NOCY. Jeho filmová kariéra je ale spojena především se dvěma významnými polskými režiséry - Krysztofem Kieslowskim a Juliuszem Machulskim. Kieslowski patřil k nejvýznamnějším polským režisérům a Stuhr se s ním poprvé setkal během natáčení Kieslowského celovečerního debutu JIZVA. Stuhr v něm ztvárnil obratného kariéristu, jednoho z vedoucích pracovníků továrny. Oba muži navázali nejen profesní spolupráci, ale i celoživotní přátelství. Stuhr se považoval za Kieslowského žáka a učil se od něj základy filmového řemesla. Kieslowski mu dal příležitost v několika významných filmech, které se řadí do linie tzv. morálního neklidu.

Patrně nejvýznamnější byl snímek AMATÉR (1979), kde Stuhr ztvárnil čerstvého otce rodiny. Ten si pořídil kameru, aby zachytil vývoj svého potomka. Filmování se ale změnilo ve vášeň, která se hrdinovi příběhu vymkla z rukou a donutila ho přehodnotit jeho vztah k okolnímu světu. O rok později si Stuhr zahrál hlavní roli v dalším Kieslowského snímku KLID, kde představoval propuštěného vězně, který čelí novému podezření. Režisér roli upravil svému oblíbenému herci přímo na tělo. Kieslowski obsadil Stuhra i do jednoho z vrcholných děl morálního neklidu, psychologického dramatu NÁHODA, byť se v tomto případě už nejednalo o hlavní roli. Díky Kieslowskému se Stuhr dostal do obecného povědomí a do přízně filmové kritiky, vážná dramata ale nemohla vynést Stuhra na vrchol obliby u masového publika.

Následovala spolupráce s režisérem Piotrem Szulkinem, který se orientoval na fantastická témata a obsadil Stuhra do hlavních rolí svých snímků VÁLKA SVĚTŮ - PŘÍŠTÍ STOLETÍ (1981), O-BI, O-BA - KONEC CIVILIZACE (1985) a GA, GA - SLÁVA HRDINŮM (1986). Tyto filmy představují sice málo známou, nicméně velmi zajímavou kapitolu polské kinematografie.


18.4.1947
Kraków, Województwo małopolskie, Polsko
Jerzy Stuhr csfd

Il sol dell'avvenireNon morirò di fameSonátaRimetti a noi i nostri debitiMy ItalyObčanRewizorBezdechMundo InvisívelMáme papeže!Io sono con teMistyfikacjaSzkoła żonPrůvodKajmanDokonalé odpolednePersona non grataArjePočasí na zítraShowDaun HausVelké zvířeVita altrui, LaWeiserKiler a ten druhýPrzygody dobrego wojaka SzwejkaTýden ze života mužeKilerMilostné příběhyMatka swojej matkiSeznam cizoložnicTři barvy: BíláÚnos AgátyDéjà vuŽivot za život - Maxmilián KolbeObywatel PiszczykKingsajzUcieczkaVlak do HollywooduŁuk ErosaHrdina rokuGa, ga - sláva hrdinůmMediumO-bi, O-ba - Zánik civilizaceRok klidného slunceSexmiseMatka KrálůFrom a Far CountryNáhodaVálka světů - příští stoletíNoční tíseňOhledání na místě 1901AmatérProvinční herciSetkání s MarkemŠanceBez umrtveníPředtanečníkJizvaPróba ciśnienia


Aktualizace osobnostního profilu Jerzy Stuhr: 1.11. 2023 10:47