Richard Barthelmess (1895 - 1963)


„Když jsem viděl, že moji přátelé v bankách vydělávají jen sedm nebo osm dolarů týdně, pomyslel jsem si, že bych radši měl zkusit herectví.“

Richard Semler Barthelmess se narodil 9. května 1895 v New Yorku do divadelní rodiny, ve které jeho matka, Caroline Harris, byla herečkou. Otec mu bohužel zemřel, ještě když byl mimino. Studoval na akademii Hudson River Military Academy v Nyacku a na Trinity College v Connecticutu. Díky své matce mohl pracovat v divadle hned od malička a mezi studiem docházel do divadla a dělal tzv. „štěky“. Během svých prázdnin r. 1916 Richarda přesvědčila rodinná přítelkyně, ruská herečka Alla Nazimova, jež brala lekce angličtiny od Richardovy matky, aby začal hrát i profesionálně. Jeho první filmová role byla téhož roku rolička v seriálu GLORIA’S ROMANCE. Také se objevil ve vedlejších rolích v několika filmech s Marguerite Clark. Svou další rolí, ve WAR BRIDGES, kde si zahrál s Nazimovou, uchvátil svým výkonem legendárního režiséra D. W. Griffitha, jenž mu nabídl několik důležitých rolí a nakonec byl obsazen s Lillian Gish v BROKEN BLOSSOMS (1919) a WAY DOWN EAST (1920). Trinity College už Richard nedokončil.

Brzy se stal jedním z nejvýše placených herců v Hollywoodu, hrál v takových klasikách jako THE PATENT LEATHER KID (1927) a THE NOOSE (1928), za svá ztvárnění v obou těchto filmech byl nominován na Oscara v kategorii „Nejlepší herec“ na prvních Academy Awards, získal cenu za zásluhy v produkování The Patent Leather Kid. Založil svoji vlastní produkční společnost – Inspiration Film Company – společně s Charlesem Duellem a Henrym Kingem. Jedním z jejich filmů TOL’ABLE DAVID (1921), ve kterém Barthelmess hrál dospívajícího pošťáka, jež hledá odvahu, si vysloužil významný úspěch.

S příchodem éry zvukových filmů se Barthelmessova štěstěna změnila a jakoby tato filmová progrese pro něj nebyla určena. Sice jich v prvních pár letech této „novinky“ několik natočil, SON OF THE GODS (1930), THE DAWN PATROL (1930), THE LAST FLIGHT (1931), THE CABIN IN THE COTTON (1932), CENTRAL AIRPORT (1933), ale jeho technika se moc nehodila do zvukových počinů a role pro něj se začaly zmenšovat. Kariéra mu stagnovala do poloviny 30. let, ale pak se vrátil a předvedl kvalitní výkon v ONLY ANGELS HAVE WINGS Howarda Hawkse z roku 1939. Barthelmess byl neúspěšný ve snaze udržet si hvězdnou slávu z němých filmů a postupně opouštěl zábavní průmysl.


9.5.1895
New York City, New York, USA
17.8.1963
Southampton, New York, USA
Richard Barthelmess csfd

TřaslavecKazisvětiThe Mayor of 44th StreetThe Man Who Talked Too MuchJen andělé mají křídlaSpy of NapoleonFour Hours to Kill!A Modern HeroMassacreMidnight AlibiCentral AirportHeroes for SaleAlias the DoctorThe Cabin in the CottonThe Finger PointsThe Last FlightPatrolaSyn bohůThe LashDragShow of ShowsTrestancova píseňYoung NowheresOut of the RuinsScarlet SeasThe Little Shepherd of Kingdom ComeThe NooseWheel of ChanceThe Drop KickThe Patent Leather KidJust SupposeRanson's FollyThe Amateur GentlemanThe White Black SheepNew ToysShore LeaveSoul-FireThe Beautiful CityClassmatesThe Enchanted CottageFuryThe Bright ShawlThe Fighting BladeTwenty-OneSedmého dneSonnyZaprodánDavid mazlíčekExperienceCesta na východMrtev před zákonemThe Idol DancerBootsI'll Get Him YetPeppy PollyThe Girl Who Stayed at HomeThree Men and a GirlZ ponurých dnůZlomený květHit-the-Trail Holliday


Aktualizace osobnostního profilu Richard Barthelmess: 15.8. 2023 13:22