Roman Kačanov (1921 - 1993)


„Co ty jsi zač, takový … Čeburaška,“ pronese na adresu podivného ušatého stvoření prodavač v obchodě s ovocem a zeleninou a diváci poprvé spatří budoucí ikonu animovaného filmu – ani medvěda, ani jiné známé zvíře, jediného svého druhu, zkrátka Čeburašku. Otcem této nezapomenutelné loutky a dětské vzpomínky nejednoho z dnešních třicátníků byl Roman Abelevič Kačanov.

Před demobilizací se rozhodl pracovat ve filmu, byl přeložen do filmových studií ministerstva obrany v Bolševu, následovalo studium kurzu animátorů při Sojuzmultfilmu, které ukončil v roce 1946. V následujícím desetiletí spolupracoval jako umělec animátor a pomocník režie s dalšími čelními osobnostmi ruského animovaného filmu – s Dmitrijem Babičenko, Lvem Atamanovem, sestrami Brumbergovými a Ivanem Ivanovem-Vano. V roce 1958 debutoval jako režisér s filmem STAŘEC A JEŘÁB; u tohoto filmu, stejně jako u následujícího poetického snímku ZAMILOVANÝ OBLAK (1959), režijně spolupracoval s Anatolijem Karanovičem. Tento film získal mnohá ocenění na filmových festivalech, a to např. na festivalu v Annecy, Bukurešti a Oberhausenu.

Tyto dva první filmy a jejich úspěch byly dobrým odrazovým můstkem pro další Kačanovu režijní a scenáristickou kariéru. Jeho filmy jsou plné jemného humoru, laskavosti a víry v přátelství všech živých bytostí. S režijním přístupem Romana Kačanova se nelze divit, že pohádka MÁŠENKA A MEDVĚD (1960) nekončí tím, že se Máša dostane zpátky domů, ale tím, že dědeček s babičkou a Mášou zvou medvěda na další návštěvu. Potřeba blízkého tvora, která se promítá i ve filmu VAREŽKA (1967) se poprvé jako námět objevuje ve filmu LJAGUŠONOK IŠČET PAPU (Žabák hledá tatínka 1964). Tento film byl také prvním, kde Kačanov spolupracoval s Klarou Rumjanovou, známým hlasem animovaných pohádek. Byla to právě Klara Rumjanová, kdo dal hlas nejznámější z Kačanových postaviček Čeburaškovi. Čeburaška se se svým kamarádem, krokodýlem Geňou, poprvé setkal v roce 1969 ve filmu KROKODÝL GEŇA. Báječný krokodýl, který hraje na tahací harmoniku a mluví a zpívá hlasem Vasilije Livanova (vzhled této postavičky byl uzpůsoben podobě Sherlocka Holmese, kterého v několika filmech výborně ztvárnil právě Vasilij Livanov), se s Čeburaškou potkal ještě třikrát a to ve filmech ČEBURAŠKA (1971), ŠAPOKLJAK (1974) a po dlouhé pauze ve filmu ČEBURAŠKA JDE DO ŠKOLY (1983).

Roman Kačanov se ve svých filmech nedržel jen Země, nebál se stoupat ke hvězdám. V roce 1981 tak vznikl film TAJEMSTVÍ TŘETÍ PLANETY podle literární předlohy Kira Bulyčova, o vesmírných dobrodružstvích Alenky Selezněvové, dcery ředitele moskevské zoologické zahrady.


25.2.1921
Smolensk, Rusko, Sovětský svaz
4.3.1993
Moskva, Rusko
Roman Kačanov csfd

Prazdnik neposlushaniyaPrišelec v kapustěČeburaška iďot v školuMetamorfozaPoslední lístekNasledstvo volšebnika BachramaCaplja i žuravlŠapokljakAvroraČeburaškaKrokodil GenaTajna tretěj planětyLe Petit hérisson dans la brume et autres merveillesMamaPismoVarežkaLjagušonok iščet papuKak koťonku postrojili domMašenka i medveď


Aktualizace osobnostního profilu Roman Kačanov: 31.10. 2023 05:09