Jodie Foster 60 let


Ctižádostivá, inteligentní a extrémně introvertní chladná kráska, která většinou poutá pozornost jen prostřednictvím svých filmů.

Narodila se jako nejmladší ze čtyř sourozenců a vyrůstala s matkou, protože se rodiče rozvedli ještě před jejím narozením. Otec Lucius Foster III., obchodník s realitami se s rodinou příliš nestýkal a Jodie s matkou Evelyn, filmovou publicistkou trávila všechen čas v kině. Už v raném dětství se na ni přenášela matčina celoživotní láska k temným francouzským filmům padesátých a šedesátých let. Malá dívenka Jodie už ve třech letech četla a aniž by pro to něco víc dělala, byla ve škole vždycky nejlepší. Ve třinácti mluvila plynně francouzsky a v roce 1980 absolvovala na prestižním francouzském lyceu v Los Angeles, samozřejmě jako nejlepší z ročníku a rozhodla se studovat anglickou literaturu na Yaleské univerzitě. Současně se už od svých tří let objevovala v televizních reklamách, stejně jako její bratr Buddy, celým jménem Lucius Foster IV. Ostatně přezdívky jsou v rodině Fosterů běžným zvykem. Jodie se původně jmenuje Alicia Christian, matce Evelyn se říká Brandy, na Jodiinu sestru Constance volají Connie a kdo ví, jak se jmenují a oslovují prarodiče... Se svým jediným bratrem není v právě nejlepším vztahu, zvláště od doby, kdy Buddy vydal její neautorizovanou biografii, v níž ji označil za homosexuální. Jodie se nechala slyšet, že takovou knihou zlomil srdce jejich matky a popřela v ní popisované informace.

V roce 1969 si odbyla televizní premiéru v epizodě sitcomu Mayberry R.F.D, a když v průběhu svého hektického dětství načerpala dost obdobných zkušeností, získala svou první filmovou roli v disneyovské rodinné podívané Samantha a Napoleon (1972) o přátelství dvou dětí a starého dobráckého lva. Rok na to si zahrála lásku Toma Sawyera v muzikálovém zpracování Twainova románu Tom Sawyer. Díky své dokonalé francouzštině získala roli ve svém prvním francouzském filmu Moi, fleur bleue (1977) a natočila několik písní. Vedle dalších méně podstatných rolí následovalo Scorseseho drama Alice už tu nebydlí. I vedle hvězd Krise Kristoffersona a Ellen Burstyn, která byla oceněna Oscarem dokázala dvanáctiletá Jodie zazářit natolik, že ji Scorsese svěřil roli dvanáctileté prostitutky Iris ve svém Taxikáři (1976). Než se mohl zrodit její první slavný film, musela dokonce podstoupit psychologické vyšetření, zda je schopna zvládnou případné trauma plynoucí ze ztvárnění dětské prostitutky. Výsledkem nebylo trauma, ale první nominace na Oscara. Taxikář do jejího života nezasáhnul tolik ani nominací ani očekávaným traumatem, ale možností ztvárnit tolik odlišnou roli oproti hercově podstatě. Tehdy se herectví  pro Jodie stalo prací. Už nikdy víc nebylo jen zábavou, když řekla „Tento film kompletně změnil můj život. Bylo to poprvé, kdy po mě někdo chtěl vytvořit postavu, která byla úplně jiná, než jsem já.“ Hrála v té době velmi často a až do dospělosti ze svých zisků živila celou rodinu.

„Nejsem extrovert, nevykládám vtipy a netancuji po stole.“


19.11.1962
Los Angeles, California, USA
Jodie Foster csfd

Mauritánec: Deník z GuantánamaHotel ArtemisElysiumFinal Cut - Dámy a pánovéBůh masakruPan BobrMateřské galejeZapomenutý ostrovMé druhé jáSpojenecTajemný letPříliš dlouhé zásnubyAbby SingerSkandál v katolické školeÚkrytAnna a králKontaktMaverickNellNávrat SommersbyhoMlčení jehňátekStíny a mlhaČlovíček TateHra s ohněmNávrat do rodného městaZnásilněníPět rohůSiestaŠokovanáHotel New HampshireKrev těch druhýchSvengaliO'Hara's WifeCarnyLiščataCandleshoeCasottoMoi, fleur bleueBugsy MaloneDěvčátko, které bydlí na konci uliceOzvěna létaPodivný pátekTaxikářSecret Life of T.K. Dearing, TheAlice už tu nebydlíSmile Jenny, You're DeadAlexander, AlexanderOne Little IndianRookie of the YearTom SawyerKansas City BomberNapoleon a SamanthaMenace on the MountainTemný případSimpsonoviAkta XPaper Moon


Aktualizace osobnostního profilu Jodie Foster: 23.12. 2022 04:35