Edward James Olmos 77 let


Herec, režisér a producent Edward James Olmos spatřil poprvé světlo světa v losangeleské čtvrti Boyles Heights v rodině mexického imigranta s maďarskými kořeny a napůl Mexičanky a Američanky. Ačkoli od malička toužil stát se profesionálním hráčem baseballu, jeho láskou se nakonec stala hudba (např. jako rockový zpěvák se skupinou Eddie James and the Pacific Ocean) a posléze herectví.

Do širšího diváckého povědomí vstoupil ve druhé polovině 80. let účinkováním v populárním krimiseriálu MIAMI VICE jako poručík Martin Castillo (Emmy 1985 a Zlatý Glóbus 1985). V té době se začal častěji objevovat i ve filmu. Zmínit je třeba určitě postavu policisty Gaffa v kultovním BLADE RUNNEROVI (1982) a pak především roli učitele matematiky Jaime Escalanteho, který dokáže ve svých latinoamerických studentech pomocí velmi neortodoxních metod rozdmýchat zájem o studium i vlastní sebepoznání, ve filmu podle skutečných událostí UKAŽ, CO UMÍŠ režiséra Ramóna Menéndeze. Za tuto roli byl Olmos (po Anthony Quinnovi jako druhý herec mexického původu) nominován v r. 1988 na Oscara a Zlatý Glóbus. Z dalších filmů, v nichž se objevil, možno jmenovat JÁ AMERIČAN (jeho režijní debut z prostředí latinoamerických gangů), MOJE RODINA, KOŘIST, SELENA, FÁMA nebo jeho další režijní počin STÁVKA vycházející částečně i z jeho vlastních osudů jako sociálního aktivisty. V roce 2003 přijal roli komandéra Williama Adamy v minisérii BATTLESTAR GALACTICA vycházející z TV seriálu ze 70. let a rozhodl se pokračovat i v navazujícím seriálu, který mu znovu přinesl širokou diváckou popularitu.

Velmi pestrý život vede Olmos i mimo filmového plátno nebo televizní obrazovky. Velmi se angažuje především v záležitostech týkající se hispánské menšiny v USA.V roce 1998 např. založil společnost Latino Public Broadcasting, zabývající se prosazováním hispánských zájmů v amerických médiích. Je mluvčím organizací Southwest Voter Registration Project a HUD and Consumer Action a nadací Juvenile Diabetes Foundation a Aids Awareness Foundation. Organizuje filmové festivaly a další akce. Byl mezinárodním velvyslancem UNICEF a byl několikrát oceněn za humanitární činnost. V dubnu roku 2000 strávil 20 dní v chládku po protestech spolu s dalšími aktivisty proti bombovým testům na jednom z portorických ostrovů Vieques.

Olmos se třikrát oženil: s Kaijou Keelovou (dcerou herce Howarda Keela, spolu od prosince 1971-1992), s Lorrain Bracco (např. dr. Melfiová ze Sopránových, leden 1994-březen 2002) a s více než o 30 let mladší herečkou portorického původu Lymari Nadal (nejnověji se objevila v Americkém Gangsterovi Ridleyho Scotta). Jeho dva synové z prvního manželství - Mico a Bodie - jsou taktéž herci. Bodie Olmos se se svým otcem setkal v několika v filmech a také v seriálu Battlestar Galactica.


24.2.1947
East Los Angeles, California, USA
Edward James Olmos csfd

Outlaw PosseWalking with HerbHledání zázrakůThe Art of LivingPsí domovVe jménu ďáblaWindows on the WorldImprisonedBlade Runner 2049CocoMonday Nights at SevenUrban CowboyEl americano 3D2 zbraněGo for SistersFilly BrownAméricaZelený sršeňI'm Still HereBattlestar Galactica: PlánČivava z Beverly HillsBattlestar Galactica: BřitvaStávkaStřepinaBattlestar GalacticaJack and MarilynSoudceV čase motýlůEldorádoFámaThe Princess and the Barrio BoyNejmladší kmotrThe Americanos ConcertThe WallThe Wonderful Ice Cream SuitTunel strachu12 rozhněvaných mužůPřísně tajný HollywoodSelenaMuerte en GranadaSkrytá posedlostV pastiMirageMoje rodinaSlave of DreamsHořící sezónaMilión k jednéVražda v Beverly HillsI na kovbojky občas padne smutekRoostersJá, AmeričanTalent pro hruVítězství duchaUkaž, co umíšSaving GraceBlade RunnerSeguinThe Ballad of Gregorio CortezPáskové z Los AngelesThree Hundred Miles for Stephanie


Aktualizace osobnostního profilu Edward James Olmos: 10.6. 2024 01:48