Michel Boisrond
69

Michel Boisrond (1921 - 2002)


Jako režisér má Michel Boisrond na svém kontě jen dvacet filmů, v dalších profesích se ale podílel i na řadě dalších titulů a zvláště v padesátých a šedesátých let patřil k velmi úspěšným tvůrcům a jeho zásluhou začala budovat svou hvězdnou kariéru například Brigitte Bardot, ale i jiné osobnosti nastupující herecké generace. Michel Boisrond se ve světě filmu pohyboval od počátku čtyřicátých let, obdivoval především významné umělce jako byli René Clair nebo Jean Cocteau. Své první kroky u filmového řemesla však Boisrond spojil s režiséry sice komerčně úspěšnými, ale bez vyšších uměleckých ambicí. Týká se to především plodného tvůrce Gillese Grangiera, s nímž Boisrond v letech 1946-1951 pracoval na sedmi filmech jako asistent režie, pro stejnou profesi jej ale oslovovali i jiní slavní režiséři (Anatole Litvak, Jean Dréville), na koprodukčním filmu MR. ARKADIN (1955) amerického režiséra Orsona Wellese se podílel i jako producent.

Nové možnosti se Michelu Boisrondovi otevřely díky spolupráci s jedním z jeho idolů – René Clairem. Poprvé pro něj Boisrond pracoval jako asistent režie u filmu KRÁSKY NOCI (La belles de nuit, 1952), o tři roky později pak Clair realizoval slavný film VELKÉ MANÉVRY (Les grandes manoeuvres, 1955). Kvůli urychlení prací a také z úsporných důvodů točily film současně dva štáby, druhý z nich vedl právě Boisrond. Nedlouho nato se pak Michel Boisrond pustil poprvé do samostatné režie a podle vlastního scénáře natočil film ZATRACENÁ HOLKA (Cette sacrée gamine, 1955). Do hlavní role obsadil začínající Brigitte Bardot, s níž se seznámil právě při práci na VELKÝCH MANÉVRECH. Film měl mimořádný úspěch a s více než čtyřmi milióny diváků v kinech se zařadil do první desítky francouzských filmů za rok 1956.

Ve druhé polovině padesátých let natočil Michel Boisrond několik dalších filmů a každý z nich zaznamenal úspěch, mimo jiné díky účasti začínajících krásných hereček. Brigitte Bardot byla hvězdou dalších dvou Boisrondových filmů PAŘÍŽANKA (Une parisienne, 1957) a CHCETE SE MNOU TANČIT? (Voulez-vous danser avec moi?, 1959), každý z nich se mohl pochlubit návštěvnosti přesasahující tři milióny diváků v kinech. Další krásnou blondýnou, která s Boisrondem spojila své začátky, byla Mylène Demongeot. Poprvé ji Boisrond oslovil pro hlavní roli v komedii SLABÉ ŽENY (Faibles femmes, 1959), o čtyři roky později pak spolu natočili kriminální veselohru HONBA ZA KYTARAMI (Cherchez l'idole, 1964). Mezitím přispěl k růstu popularity i další mladé hvězdy, Dany Saval, která hrála hlavní roli v komedii JAK ZÍSKAT ÚSPĚCH V LÁSCE (Comment réussir en amour, 1962).


9.10.1921
Châteauneuf-en-Thymerais, Eure-et-Loir, Centre, Francie
10.11.2002
(81 let) La-Celle-Saint-Cloud, Francie
Michel Boisrond imdb Michel Boisrond csfd

Michel Boisrond oblíbené filmy

77 Samuraj
Samuraj
1967
71 Rozmar
Rozmar
1984

1984Rozmarfilm

1967Samurajfilm


Aktualizace osobnostního profilu Michel Boisrond: 29.3. 2018 21:14