Andrew Bergman 73 let


V první polovině 90. let úspěšný hollywoodský režisér vystudoval v roce 1965 Binghamton University a potom se dlouhou dobu věnoval režírovaní dokumentárních snímků. O necelých deset let později napsal námět a scénář k bláznivé komedii Ohnivá sedla, z čehož se stal jeden z největších hitů všech dob a Andrew tak neměl jako scénárista o práci nouzi. Žádný jeho další scénář už se ale s úspěchem nesetkal a tak se po sedmi letech stále upadající scénáristické kariéry vrhl na režii.

Jeho první film – komedie So Fine ale jakoby neexistoval a na světě je opravdu jen pár jedinců, co ho vidělo. Andrew se tak opět vrátil ke scénáristické profesi a i když se mu vedlo lépe než minule (podle jednoho jeho scénáře natočil dokonce Ron Howard komedii Žbluňk s Tomem Hanksem), časem se mu opět přestalo dařit a Andrew se opět pokusil vrátit k režii. Jeho druhý film – Nováček s Marlonem Brandem a Matthewem Broderickem nedopadl nejhůře. V kinech si film vedl relativně dobře, tudíž byl o něho coby režiséra záhy docela zájem.

V roce 1992 Andrew do kin uvedl romantickou a tak trochu ujetou komedii Líbánky v Las Vegas s Nicolasem Cagem a Jamesem Caanem v hlavních rolích. Film se stal v USA velkým hitem a A. Bergmanovi navíc spolupráce s Cagem, který byl za tento film nominován na Zlatý glóbus, očividně sedla, neboť o dva roky později spolu natočili další romantickou komedii – Může se to stát i vám. Cage zde ztělesnil dobráckého policistu, který místo tuzéru nabídne neznámé servírce (v podání Bridget Fondové) z legrace polovinu výhry ze svého losu, ale pak nečekaně vyhraje v loterii čtyři miliony dolarů. Film opět zaznamenal velký kasovní úspěch, ještě o něco málo větší, než v případě jejich předchozí komedie. Jenže tímto svým teprve 4. filmem se Andrew dostal na vrchol, ze kterého už pak jenom klesal ke dnu.


20.2.1945
Queens, New York City, New York, USA
Andrew Bergman imdb Andrew Bergman csfd

Andrew Bergman oblíbené filmy

40 Striptýz
Striptýz
1996
63 Může to potkat i vás
Může to potkat i vás
1994
52 Líbánky v Las Vegas
Líbánky v Las Vegas
1992
40 Život hvězdy
Život hvězdy
2000
60 Nováček
Nováček
1990
53 Je to fajn
Je to fajn
1981

2000Život hvězdyfilm

1996Striptýzfilm

1994Může to potkat i vásfilm

1992Líbánky v Las Vegasfilm

1990Nováčekfilm

1981Je to fajnfilm


Aktualizace osobnostního profilu Andrew Bergman: 28.5. 2018 16:19