Robert Lamoureux (1920 - 2011)


Francouzský herec, dramatik a režisér Robert Lamoureux pochází ze Saint-Mande (dnes součást Paříže). Jeho cesta k úspěchu vedla přes kabaretní formu vystupování; od mládí prezentoval v různých hudebních sálech a kabaretech své vlastní písně a humorné monology, k nimž si sám psal texty. Dnes bývá obecně považován za jednoho z průkopníků této formy sólového hereckého výstupu na jevišti. Přes bulvární divadlo vedla cesta Roberta Lamoureuxe do rozhlasu a nahrávacích studií a začal sklízet první úspěchy. Netrvalo dlouho a osobitého herce všestranného zaměření si povšiml i film.

Filmový debut absolvoval Lamoureux menší rolí v komedii KRÁL KAMELOTŮ (Le roi des camelots, 1951) režiséra André Berthomieu. Stejný režisér pak Lamoureuxe oslovil ještě víckrát, význam jeho rolí však zatím zůstával podružný. Nadčasový úspěch čekal Roberta Lamoureuxe v polovině padesátých let, kdy hrál hlavní roli ve dvou na sebe navazujících komediích OTEC, MATKA, SLUŽKA A JÁ (Papa, maman, la bonne et moi, 1954) a OTEC, MATKA, MOJE ŽENA A JÁ (Papa, maman, ma femme et moi, 1955). Jeho partnerkou v těchto filmech byla Nicole Courcel. Další věhlas a diváckou přízeň mu přinesla postava slavného zločince Arsène Lupina, kterou ztvárnil ve filmech DOBRODRUŽSTVÍ ARSÈNA LUPINA (Les aventures d'Arsène Lupin, 1957) a PODEPSÁN ARSÈNE LUPIN (Signe Arsène Lupin, 1958). Kromě komerčního úspěchu je na místě připomenout, že první ze jmenovaných filmů byl nominován na Zlatého medvěda za nejlepší film na mezinárodním festivalu v Berlíně. Kromě účasti v dalších komediích dostal Lamoureux i vážnější herecké příležitosti, například v rodinném dramatu LÁSKA JE HRA (L'amour est en jeu, 1957), kde vytvořil manželský pár s Annie Girardot.

Filmové herectví nepřinášelo Lamoureuxovi uspokojení a nadále se věnoval spíše divadlu, což vysvětluje letitou přestávku v jeho práci pro film – v šedesátých letech nenatočil ani jeden titul. Ještě před svým odmlčením se ale pokusil i o uplatnění v profesi filmového režiséra a na stříbrné plátno převedl jednu ze svých divadelních komedií LA BRUNE QUE VOILÀ (Tahle brunetka, 1960), kde si sám zahrál také hlavní roli po boku slavných žen francouzského filmu. Film byl provázen úspěchem u diváků, ale naopak zdrcující kritikou odborníků. Podobně dopadl jeho další režijní pokus ze stejného roku OKOUZLUJÍCÍ (Ravissante, 1960), kde opět ztvárnil titulní roli.


4.1.1920
Paříž, Île-de-France, Francie
29.10.2011
(91 let) Paříž, Île-de-France, Francie
Robert Lamoureux imdb Robert Lamoureux csfd

Robert Lamoureux oblíbené filmy

82 Kam se poděla sedmá rota?
Kam se poděla sedmá rota?
1973
78 Návrat sedmé roty
Návrat sedmé roty
1975
78 Sedmá rota za úplňku
Sedmá rota za úplňku
1977
Akce Lady Marlène
Akce Lady Marlène
1975
Impossible... pas français
Impossible... pas français
1974
Ravissante
Ravissante
1960

1977Sedmá rota za úplňkufilm

1975Akce Lady Marlènefilm

1975Návrat sedmé rotyfilm

1974Impossible... pas françaisfilm

1973Kam se poděla sedmá rota?film

1960Brune que voilà, Lafilm

1960Ravissantefilm


Aktualizace osobnostního profilu Robert Lamoureux: 17.5. 2019 18:14