Peter Fonda (1940 - 2019)


Syn Henryho Fondy, Peter, se narodil 23. února 1940 v New Yorku jako další člen slavného a významného hereckého klanu. Jeho starší sestrou je další známá herečka Jane Fondová. On sám je otcem herečky Bridget Fondové. Neměl příliš šťastné dětství - jeho matka spáchala sebevraždu když mu bylo 10 let.

Svojí filmovou kariéru začal romanticky založenými rolemi. Debutovoval ve filmu TAMMY AND THE DOCTOR (1963). První slavnější film, ve kterém si zahrál byl britský snímek VÍTĚZOVÉ (1963). V této době byl mimojiné přítelem skupiny Byrds a navštívil také Beatles v jejich pronajatém domě v L.A. Tam se také poprvé setkal s drogami. V tuto dobu byli totiž členové Beatles závislí na LSD.

V 60. letech také protestoval proti válce ve Vietnamu. Byli mu blízké myšlenky tehdejší květinové mládeže, a ty také stály za jeho nejslavnějším filmem BEZSTAROSTNÁ JÍZDA (1969), ve kterém hrál, spolurežíroval ho, i se podílel na scénáři, za který byl nominován na Oscara spolu se svým kamarádem Dennisem Hopperem. Zajímavé je, že ve filmu před kamerou kouřili opravdovou marihuanu.

Po úspěchu Bezstarostné jízdy se rozhodl zkusit štěstí a natočit svůj vlastní film. Vznikl tak western THE HIRED HAND (1971). v 70.letech si ještě zahrál v solidním dramatu VĚZEŇSKÉ BLUES (1977), nebo akčním filmu HAZARDNÍ HRA (1978). Poté měl několik let problémy s drogami a na herecké pole se s úspěchem vrátil až v roce 1994 filmem NADJA.


23.2.1940
New York City, New York, USA
16.8.2019
Los Angeles, California, USA
Peter Fonda csfd

The 11thSkate GodNejvyšší poctaTři na cestěYou Can't Say NoBorderlandThe Ballad of Lefty BrownThe Most Hated Woman in AmericaCena mociJesse James: LawmanHRCopperheadHouse of BodiesNaši a jáSklizeňTajemství úspěchuHarodimSmitty - nejlepší přítelBlissovy trampotyAmerican Bandits: Frank and Jesse JamesPokrevní bratři 2RevolutionThe Perfect Age of Rock 'n' RollCesta do středu ZeměJapan3:10 Vlak do YumyDivočáciGhost RiderCobrador: In God We TrustSupernovaA Thief of TimeJak jsme vyrůstaliPříběh z WashingtonuSrdce je zrádná děvkaZázrak v San RamosProjekt LaramieParádní jízdaNa jih od nebe, na západ od peklaSecond SkinThomas and the Magic RailroadAngličanKeeping TimePosedlost Ayn RandovéBouřeVítejte v HollywooduPainted HeroUleeovo zlatoRukojmíSvětlo mého srdceÚtěk z L.A.Láska a pětačtyřicítkaNadjaMolly & GinaNebezpečná hraTěla v klidu a v pohybuSouth BeachRodinný expresEnemyRůžová zahradaNájemní bojovníci


Aktualizace osobnostního profilu Peter Fonda: 21.12. 2022 13:40