Diego Maradona (1960 - 2020)


Diego Armando Maradona brilantní fotbalista, který měří pouhých 166 centimetrů se narodil 30. října 1960 ve vesničce Villa Fiorito. Otec Diego a matka Dalma měli celkem osm dětí a Diego se narodil jako pátý. Fotbal začal hrát v devíti letech v týmu Cebollitas, přípravce celku Argentinos Juniors. Díky svému talentu a odhodlání si brzy vysloužil přezdívku “Zlatý chlapec.“ V profesionálním fotbale Diego debutoval už v šestnácti letech, kdy nastoupil za Argentinos Juniors. Velmi brzy se dostal do argentinské reprezentace a stal se tak nejmladším hráčem, který kdy za argentinský národní tým hrál.

Působení v Barceloně komplikovalo mnoho zranění a žloutenka, takže toho Maradona mnoho nenahrál. Za dvě sezony odehrál v lize jen 36 utkání, proto se vedení rozhodlo, že přepláceného fotbalistu prodá. Maradona odešel do Neapole. FC Barcelona na přestupu vydělala, jelikož cena hráče byla 6,7 milionu eur, skoro dvojnásobek, než za kolik jej Barcelona koupila. Za Neapol odehrál dlouhých sedm sezón. V letech 1987 a 1990 pomohl týmu vyhrát italskou ligu. Dokonce Neapol dokázal v ročníku 1988 – 1989 ve finále poháru UEFA porazit Stuttgart.

Největší událost Maradonovy kariéry však nastala v roce 1986 na mistrovství světa v Mexiku. Argentina vyhrála turnaj právě díky Diegovi, bez něj by to dokázala stěží. Diego dal pět gólů a na dalších pět přihrál a stal se nejlepším hráčem turnaje. Přesto však byl nařčen z nefér chování ve čtvrtfinálovém zápase s Anglií, který je pravděpodobně nejznámějším utkáním fotbalové historie. Falklandská krize ještě více vyhrotila zápas a na hřišti se strhla úporná bitva a první poločas skončil 0:0. V 50. minutě však došlo k situaci, kdy Maradona vystihl přihrávku vzduchem od jednoho z anglických obránců a rukou překonal brankáře Shiltona. Rozhodčí to pravděpodobně neviděl a gól uznal. Diego ještě po zápase ruku popíral, ale potom začal tvrdit, že branka padla za pomoci “ruky boží.“ Pověst si napravil hned o pár minut po prvním gólu - v polovině hřiště vzal balón, obešel s ním polovinu anglického mužstva, které jeho výkonu pouze nevěřícně přihlíželo a nekompromisně skoroval.

Na dalším šampionátu v Itálii 1990 Maradona svůj famózní výkon nezopakoval, přesto se Argentina dostala až do finále turnaje, kde podlehla Německu. Diego po turnaji žádal vedení o povolení k přestupu z Neapole do jeho vyvoleného klubu Olympique Marseille, ale povolení nedostal. Z Neapole Diego přesto odešel, ale důvodem byla pozitivní dopingová zkouška a s tím spojený patnáctiměsíční distanc. Po trestu odešel do španělské Sevilly, kde setrval jen rok. Následovalo též poměrně krátké období v týmu Newell’s Old Boys, zakončené skandálem na mistrovství světa v USA v roce 1994. Namátková dopingová kontrola ukázala, že opět užíval zakázané látky. FIFA ho navíc potrestala dalším patnáctiměsíčním zákazem startu.


30.10.1960
Lanus, Argentina
25.11.2020
Tigre, Argentina
Diego Maradona csfd

Cesta za svatým DiegemTifosiMladý papežBilardo, el doctor del fútbolFIFA: Pod povrchem2020: The Lost YearCo zabilo Maradonu?Diego, el último adiósMás allá de DiegoWar es Mord? Die geheime Todesakte Maradona!Život a smrt Diega MaradonyDiego MaradonaMaradona v MexikuMaradona - přísně tajnéGold Stars: The Story of the FIFA World Cup Tournaments30 for 30: Soccer Stories50 años deMaradona režie KusturicaMaradona, un gamin en orAmando a MaradonaDiego Maradona - pád hvězdyHistorie fotbalu: Nejlepší sport na ZemiLegendenHero: The Official Film of the 1986 FIFA World CupBallon d'Or 2023Fotbal: Souboje hvězdDorfers DonnerstalkCorazón de...Wetten, dass..?


Aktualizace osobnostního profilu Diego Maradona: 20.11. 2023 00:41