Budd Boetticher (1916 - 2001)


Americký režisér Budd Boetticher, vlastním jménem Oscar Boetticher se narodil 29. července 1916 v Chicagu (Illinois) do rodiny úspěšného podnikatele. Vzdělání získal na Culverově vojenské akademii a na Ohijské státní univerzitě, kde spíše vynikal ve sportovních disciplínách, jako box a americký fotbal. Svou povahu dobrodruha a experimentátora nezapřel, když po ukončení studií odešel do Mexika, kde hrál profesionálně fotbal. Také se zde zamiloval do býčích zápasů a tak se stal profesionálním matadorem. Tyto zkušenosti později využil u filmu, kde začínal jako asistent u Hala Roache a v roce 1941 byl odborným poradcem přes býčí zápasy při natáčení Mamoulianova filmu KREV A PÍSEK. Jako asistent režie se seznámil s prací řady předních hollywoodských režisérů a tyto bohaté zkušenosti později zúročil při samostatné režii.

Jako režisér debutoval v první polovině čtyřicátých let a v následujících letech natáčel převážně dobrodružné B-filmy. V této době také natočil několik dokumentárních filmů pro armádu, jako například THE FLEET THAT CAME TO STAY (Flotila, která přišla a zůstala), kde ukazuje americké námořní jednotky v Tichomoří. První výraznější úspěch a nominaci na Oscara zaznamenal v roce 1951 s filmem THE BULLFIGHTER AND THE LADY (Toreádor a dáma), kde opět uplatnil své znalosti o býčích zápasech a sám zastupoval hlavního představitele ve všech scénách v aréně. V průběhu padesátých let natočil sérii westernů, jako například HORIZONT WEST (Západní obzory), nebo THE MAN FROM THE ALAMO (Muž z Alama). Kromě westernů natočil také dobrodružný snímek WINGS OF THE HAWK (Křídla jestřába) zasazen do doby mexické revoluce, nebo film-noir THE KILLER IS LOOSE (Vrah na svobodě).

Začátkem šedesátých let se uvedl drsným snímkem THE RISE AND FULL OF LEGS DIAMOND (Vzestup a pád Legse Diamonda) o životě a smrti známého newyorského gangstera. Po několikaleté pauze natočil v roce 1969 svůj poslední film A TIME FOR DYING (Čas k umírání) s Audie Murphym v hlavní roli, pro kterého to bylo také poslední vystoupení na filmovém plátně. Budd Boetticher v dalších letech natočil příležitostně několik dokumentárních filmů a v roce 1988 se uvedl před kamerou ve filmu Roberta Towneho TEQUILA SUNRISE v roli soudce Nizetitche.


29.7.1916
Chicago, Illinois, USA
29.11.2001
(85 let) Ramona, California, USA
Budd Boetticher imdb Budd Boetticher csfd

Budd Boetticher oblíbené filmy

62 Tequila Sunrise
Tequila Sunrise
1988
Ańos Arruza, Los
Ańos Arruza, Los
1996

1996Ańos Arruza, Losfilm

1988Tequila Sunrisefilm


Aktualizace osobnostního profilu Budd Boetticher: 30.5. 2018 19:39