Karel Dobrý 55 let


Karel Dobrý se narodil 2. 5. 1969 v Karlových Varech. Vyrůstal v Praze a ve Štětí, vychovávali ho prarodiče, v dětství s nimi čtyři roky (od svých devíti do třinácti let) strávil v Sýrii. Ve čtrnácti letech byl přihlášen do komparzního rejstříku České televize. Jeden semestr pobyl na Vysoké škole ekonomické, později studoval herectví na pražské DAMU, ale ani tato studia nedokončil.  

Zahrál si několik výrazných i hlavních rolí v českých filmech i v televizi, příležitostně spolupracuje s rozhlasem a dabingem. Mluví několika jazyky, a tak našel uplatnění i v zahraničních produkcích, v jejichž projektech dostal řadu velkých i malých rolí.   Má tři děti - dceru Johanu (ze vztahu s Evou Turnovou) a syny Cyrila a Diviše, jejichž matkou je Tereza Hrzánová.

Filmografie Karla Dobrého obsahuje více než sedmdesát rolí v českých i zahraničních produkcích. Jeho fyziognomie a výraz ho předurčuje především pro výrazné postavy.   Řadu rolí vytvořil ve filmech zahraničních produkcí, často natáčených na našem území, kde uplatnil znalost několika jazyků. Patrně nejvýznamnější příležitost se mu naskytla v koprodukčním filmu z roku 1998 Dívka tvých snů (La Niña de tus ojos) režiséra Fernanda Trueby. Zde ztvárnil postavu ruského Žida Lea, kterou musel celou odehrát v ruštině. V tomto snímku (který mj. přinesl prestižní ocenění a mezinárodní popularitu českému herci Miroslavovi Táborskému, jenž zde ztvárnil roli Tlumočníka) byl hereckým partnerem španělské filmové hvězdy Penélope Cruz. Výrazněji zaujal i v roce 2000 jako Liet-Kynes v americké televizní sci-fi minisérii Duna (Dune) či o tři roky později v jiné roli ve volném pokračování Děti planety Duna (Children of Dune). Dále účinkoval například v americkém filmu Mission Impossible (režie Brian de Palma, hlavní role Tom Cruise, rok 1996) či v epizodě z francouzského seriálu Komisař Maigret (rok 1994). Se známým režisérem Volkerem Schlöndorffem natočil v roce 2004 výraznou roli brutálního nacistického dozorce Bertrama ve filmu Devátý den (Der neunte Tag). Neobvyklé příležitosti dostal i v několika krátkých filmech, např. Protipól (The Counterpart) či sci-fi film Ozone. V létě 2004 natáčel v Rusku seriál Labutí ráj. Zahrál si také kardinála Giovanniho Colonnu ve výpravném koprodukčním seriálu Borgia z roku 2011 či o rok později menší roli v americkém seriálu Pohřešovaný (Missing), v němž na sebe upozornila ve výrazné roli i česká herečka Tereza Voříšková.

Karel Dobrý patří mezi nejobsazovanější herce, kteří pracují i pro zahraniční produkce. Ve velkém výčtu jeho rolí se dále nachází mnoho vedlejších a epizodních postav ve filmech a seriálech různých proveniencí.   Také v českých filmech vytvořil Karel Dobrý několik výrazných postav. V malé roli se objevil ve filmu režiséra Zdeňka Tyce UŽ - Užívej život (rok 1995), ve stejném roce hrál i ve filmové pohádce Jak si zasloužit princeznu (režie Jan Schmid). Později zaujal v těžké německy mluvené roli nacisty Odilla ve filmu Pramen života – Der Lebensborn (režie Milan Cieslar, rok 2000). S kameramanem a režisérem F. A. Brabcem natočil dva filmy. Po boku Anny Geislerové a Niny Divíškové hrál v roce 2000 Krále v baladě Zlatý kolovrat v úspěšném kontroverzním zpracování básnické sbírky K. J. Erbena Kytice, na níž se podílela celá řada našich významných osobností. Druhým filmem byl Krysař (role Ďábel & Osud), který byl natočen ve značně nestandardních podmínkách během 24 hodin na přelomu Silvestra roku 2002 a Nového roku 2003, čímž si vysloužil zápis do Guinnessovy knihy rekordů. Světově proslulá režisérka Agnieszka Holland si Karla Dobrého vybrala do role Plavčíka ve filmu Jánošík. Pravdivá historie (natáčení bylo zhruba v polovině práce z ekonomických důvodů pozastaveno a film byl dokončen až po několika letech v roce 2009). Roli kolaborujícího doktora Branda ztvárnil ve filmu a televizním seriálu Milana Cieslara Krev zmizelého (rok 2005). V poslední době se objevil ve vedlejší roli ve výpravném koprodukčním filmu Juraje Jakubiska o Čachtické paní Bathory (rok 2008), ve výrazné roli agresivního Čiháka ve snímku Ocas Ještěrky (režie Ivo Trajkov, rok 2009), v záporné úloze zločince a vraha Adalberta z Jestřebí v historickém detektivním filmu Jménem krále (režie Petr Nikolaev, rok 2009)) či v experimentálním projektu Miroslava Bambuška Jan Hus - mše za tři mrtvé muže. Uplatnil se také v několika krátkých či studentských filmech, v hudebních videoklipech.  


2.5.1969
Karlovy Vary, Československo
Karel Dobrý csfd

FranzTichá poštaEmperorVránaBod obnovyBratřiSlužkaTerezín: Láska za zdíPrincezna zakletá v čase 2Zakletá jeskyněLidi krveOsloUbal a zmizDariaPřípad dvou sesterSkleněný pokojBůh s námi - od defenestrace k Bílé hořeHastrmanThe Catcher Was a SpyV lásce a válceDie FreibadcliqueDobrodruziLoutkářiMiladaZahradnictví: DezertérZahradnictví: NápadníkZahradnictví: Rodinný přítelČertovinyLída BaarováStrašidlaDítě číslo 441864 - Brødre i krigL'olimpiade nascostaManipulationsTygři ve městěVe stínuFaustDům U Zlatého úsvituJménem králeJánošík - Pravdivá historieKlub osamělých srdcíOcas ještěrkyŽeny mého mužeBathoryPlamen a CitronEdith PiafHui Buh - Zámecké strašidloMaharal - Tajemství talismanuKrev zmizeléhoDevátý denNapola: Hitlerova elitaDuendeKrysařNezvěstnýP.F. 77Tajemný svícenDer Liebe entgegenDoktor ŽivagoTrosečníciDeník Anne Frankové


Aktualizace osobnostního profilu Karel Dobrý: 2.5. 2024 06:57