Martin Sheen 83 let


Martin Sheen, rodným jménem Ramón Gerardo Antonio Estévez, přišel na svět 3.srpna 1940. Jako sedmé dítě z deseti vyrůstal v rodině Španělského dělníka (Francisco Estévez) a Irské emigrantky (Mary Anne) ve městě Dayton, Ohio (USA). Po ukončení středoškolského studia na daytonské Chaminade High School, odešel do New Yorku za svým snem. Chtěl se stát uznávaným hercem jako jeho zesnulý vzor James Dean. Aby nebyl kvůli svému španělskému jménu diskriminován, volí si anglicky znějící umělecký pseudonym Martin Sheen. Martin podle svého agenta a Sheen podle slavného katolického arcibiskupa Fultona Johna Sheena.

Do širšího divackého povědomí se dostal díky TV serialům jako EAST SIDE, WEST SIDE a AS THE WORLD TURNS. Pře filmovou kamerou debutoval ve snímku INCIDENT, kde hrál mladistvého teenagera Artieho Connorse, který spolu se svým komplicem terorizuje 15 cestujích newyorského metra. V průběhu 70. let se prosazuje rolemi mladých mužů, kteří se bouří a pohrdají společenskými konvencemi, ať už z přesvědčení následkem psychické deprese. Jeden film za všechny... ZAPADÁKOV (r. T. Malick). Zde Martin Sheen ztělesnil masového vraha Kita, který prchá před spravedlností se svou mladičkou milenkou. Za tento výkon byl oceněn na MFF v San Sebastianu. Nejznámější a určitě i nejnáročnější role jakou kdy vytvoril, je postava kapitána Willarda ve snímku APOKALYPSA od F.F. Coppoly! Martin Sheen dával přednost TV před filmem. Byl nominován na cenu Emmy za roli vojína Slovika, odsouzeného roku 1945 k smrti pro dezerci, ve snímku POPRAVA VOJÍNA SLOVIKA. Cenu Emmy získal v roce 1986 za režii TV snímku DĚTI MAJÍ DĚTI. Dalším důležitým bodem, který se projevil v jeho společenském postavení až později, jsou TV role předních mužů světové politiky. Šlo především o Johna F. Kennedyho (v miniseriálu KENNEDY), senátora Roberta Kennedyho (ŘÍJNOVÉ DNY) a šéfa Watergate Johna Deana v dramatu SLEPÁ CTIŽÁDOST.

Od roku 1961 je ženatý s Janet Sheenovou a všechny čtyři jejich děti (Emilio Estevez, Ramon Estevez, Charlie Sheen a Renée Estevezová) se věnují herecké kariéře. Některé z nich měl již několikrát za své filmové a TV partnery. Například v roce 1990 režíroval film RYCHLOPALBA, v němž si pro sebe ponechal roli psychopatického seržanta McKinneyho, na jehož rozkaz je jeden provinilý voják (Charlie Sheen) zavřen do cely s pěti delikventy černé pleti. Jako herec působí I jeho bratr Joe Phelan, po jehož boku hrál šerifa v TV dranatu THE CALIFORNIA KID.

Martin Sheen se vedle svých uměleckých aktivit angažuje v charitativních akcích, pomáhá při světových kampaních týkajících se problému AIDS a účastnil se mnoha demonstrací proti výrobě nukleárních zbraní za které byl dokonce vězněn.


3.8.1940
Dayton, Ohio, USA
Martin Sheen csfd

12 nezdolných sirotkůJidáš a černý mesiášA West Wing Special to Benefit When We All VotePrincezna z uliceVe jménu ďáblaCome SundayThe Boxcar Children: Surprise IslandL.M. Montgomery's Anne of Green Gables: Fire & DewL.M. Montgomery's Anne of Green Gables: The Good StarsAnne z Green GablesLoďPopstar: Vše pro slávuPravidla neplatíOdznak ctiAmazing Spider-Man 2Ask Me AnythingBhópál: Modlitba za déšťOdpadSelmaThe Boxcar ChildrenThe WhaleAmazing Spider-ManHledám přítele pro konec světaDvojitý agentStella DaysPouťKid: The ChamacoLáska na druhý pohledSpiknutí: EchelonTak si představHranice smrtiZ vězení do éteruAtentát v AmbassadoruSkrytá identitaJerusalemski sindromMilost moraThe CommissionTři královéChyť mě, když to dokážešWe the PeopleIntimate Portrait: Allison JanneyThe Apostle PaulA Texas FuneralBouřeD.R.E.A.M. TeamKatastrofyNikdy na mne nezapomeňteNinth StreetThe DarklingsZtracený a nalezenýBabylon 5: Řeka dušíDopis z cely smrtiGangGunfighterOtrokPlavba smrtiPoldaPrachy k likvidaciStranger in the Kingdom


Aktualizace osobnostního profilu Martin Sheen: 27.5. 2024 20:31