PJ Harvey 54 let


Černé vlasy, rudé rty a osobité outfity, to je Polly Jean Harvey. Narodila se 9. října 1969 v Yeovil (Somerset, Anglie). Vyrůstala na ovčí farmě a její otec pracoval jako kameník a sochař, což PJ ovlivnilo i v jejím budoucím životě. Rodiče ji od mala vedli k hudbě, již v dětství uměla hrát na kytaru, housle a saxofon (časem přidala i piano, klávesy, basu, čelo, harfu, bicí a harmoniku). Ve svých 21 letech se rozhodovala, kterým směrem se vrhne, zda se budě věnovat své milované hudbě nebo půjde na veterinu (PJ miluje koně). Nakonec založila skupinu PJ Harvey (+ Steve Vaughan a Robert Ellis) a v roce 1991 nahrála debutové EP - Dress.

Získala Mercury Music Price, což je jedno z nejvyšších hudebních ocenění ve Velké Británii. Časopis Q ji vyhlásil nejlepší rockovou zpěvačkou roku 2001 (na druhém místě skončila Madonna) a v časopise Rolling Stones také nezahálela: 1992 - Best New Artist a Best Singer Songwriter, 1995 - Artist of the Year. Alba Rid Of Me a To Bring You My Love byla zařazena mezi 500 nejlepších alb všech dob. Napsala píseň Memphis pro zesnulého Jeffa Buckleyho, od roku 1996 spolupracuje s Johnem Parishem (alba Dance Hall at Louse Point a A Woman a Man Walked By).

PJ se mimo hudby věnuje i psaní poezie, sochařství (absolvovala umělecký kurz Yeovil Art College a poté vystudovala sochařství na Central Saint Martins College of Art & Design v Londýně) a v neposlední řadě také herectví. Sama říká, že kdyby nemohla zpívat, chtěla by se živit hraním. Doposud se však na stříbrném plátně mockrát neobjevila. Zahrála si postavu moderní Máří Magdalény ve filmu THE BOOK OF LIFE (1998) a také se objevila v malé roli v dokumentárním filmu A BUNNY GIRL'S TALE (1999). Jejím dosavadím nejúspěšnějším "hereckým" výkonem zřejmě zůstává PJ na podiu s muzikanty v zádech na jejím DVD PLEASE LEAVE QUIETLY (2006) v režii Maria Mochnacze. Také jsme ji mohli slyšet v první epizodě ONE TREE HILL s její písní The Desperate Kingdom of Love.

V současné době PJ vystavuje svá sochařská díla v různých galeriích ve Velké Británii (např. Lamont Gallery, Bridpot Arts Centre) a dle neoficiálních zdrojů chystá nové album.


9.10.1969
Yeovil, Somerset, England, Velká Británie
PJ Harvey csfd

Zlé sestryThe VirtuesA Dog Called MoneyNational Theatre Live: All About Eve2000 očima...: Kniha životaLille lørdagPaul Muldoon: Laoithe Is LiriciAmerická 90. léta24 Hours of Reality: The Road ForwardPJ Harvey v Olympii 2011Basement SessionsPJ Harvey on Tour: Please Leave QuietlyThe History of Rock 'N' Roll, Vol. 9The History of Rock 'n' RollThe Music of Kurt Weill: September SongsFreaks, Nerds & WeirdosNick Cave & PJ Harvey: Henry LeeNick Cave & the Bad Seeds: The VideosCiné Music Festival : PJ Harvey - 2016The Late Show with Stephen ColbertGoth at the BBCFrom the BasementFriday Night with Jonathan RossTFI FridayNoční show Davida LettermanaLater... With Jools HollandNoční Show  Jaye LenoeRockpalast


Aktualizace osobnostního profilu PJ Harvey: 9.5. 2024 19:50