Jude Law 50 let


„Nechci dělat nic, do čeho nemohu jít s vášní.“

Změny ve svém životě odstartoval v roce 2003 rozvodem se Sadie Frost, s níž se seznámil přesně o deset let dříve, při práci na futuristické vizi o teenagerech řádících v ulicích velkoměsta, filmu Shopping. V roce 1997 se vzali a kromě Sadiina syna z prvního manželství si pořídili dva syny Raffertyho a Rudyho a dcerku Iris. Podobně jako Nicole Kidman a Tom Cruise, také Sadie a Jude platili za stabilní herecký pár. Jejich domov v Londýně čítal želvu a psa, Jude se stal vegetariánem stejně jako Sadie a v rozhovorech prohlašoval, že nejdůležitějším zdrojem štěstí mu jsou jeho žena a děti. Ale pak, v roce 2003, během natáčení Návratu do Cold Mountain se čerstvě rozvedený Jude vrátil ke steakům a změnil směr své filmové kariéry.

Chladný blond Angličan pochází z učitelské rodiny. Dnes se však jeho rodiče, Peter a Maggie Lawovi, kteří vždycky milovali divadlo a syna k němu dost nasměrovali, věnují vlastní divadelní společnosti ve Francii. Jeho starší sestra Natasha je fotografkou. Sám Jude od dvanácti let vystupoval na jevišti s National Youth Music Theatre, v sedmnácti věděl, že se školou končí a od té doby se pravidelně objevoval v televizních filmech a seriálech. Svět televizní zábavy ho příliš neuspokojoval, zato láska k divadlu mu zůstávala a stále zůstává. V roce 1992 zahájil divadelní kariéru v Londýně, pokračoval na Broadwayi po boku Kathleen Turner, a když už byl v Americe, začal hrát v hollwoodských filmech. Zviditelnil se díky vzpomínkovému dramatu s tematikou judaismu Ľúbim ťa, neľúbim ťa s Jeanne Moreau a Claire Danes. A rok na to se pořádně připomenul v obleku mladého lorda Bosieho, krásného, sobeckého a lehkomyslného milence anglického dramatika Oscara Wildea, pomíjivého důvodu spisovatelova pádu (Wilde, 1997). Příští role představovala dalšího krásného, mladého, násilnického milence postaršího bohatého muže. Tentokrát byl Lawův hrdina zastřelen a v prostředí idylického vánočního Savannah se vznášel hřích vraždy (Polnoc v záhrade dobra a zla).

„Myslím, že mnohem větší risk je brát role využívající váš vzhled, než se pokusit o skutečnou hereckou kariéru.“  Chceme-li mluvit o ještě do nedávna typických titulech Lawovy filmografie, je zásadním bodem sci-fi Gattaca s Umou Thurman a Ethanem Hawkem. Jeho záporné postavy se tehdy stále více zaostřují, uvědomují si svoji výjimečnost, jsou stále více nelidské, aby zanedlouho mohl vzniknout Talentovaný pán Ripley, který mu vynese oscarovou nominaci za vedlejší roli. V mezičase natočil tři propadáky, zvláště co se týče romantického úletu Music From Another Room, přiznává, že jej vzal jen pro peníze. Každopádně je všechny důrazně přelepil a přepsal jednou ze svých nejzářivjších rolí. Flákačskéhý, bohatý, americký mladík Dickie svým životem natolik okouzlí Tom Ripleyho – Matta Damona, že s jejich antihrdiny ožije nadprůměrný thriller, který už navždycky zůstane jedním z hlavních titulů jejich kariér. Jude prohlašuje, že si tenkrát režisérovi Anthony Minghellovi řekl o možnost jíst v nejlepších restauracích a každou noc pít nejlepší vína, protože přeci hraje Dickieho Greenleafa a ten by to dělal přesně tak.


29.12.1972
Blackheath, Londýn, England, Velká Británie
Jude Law csfd

Sherlock Holmes 3Spy 2FirebrandLeeMarvelsPeter Pan a WendyFantastická zvířata: Brumbálova tajemstvíKlíckaRytmická sekceCaptain MarvelDeštivý den v New YorkuFantastická zvířata: Grindelwaldovy zločinyVox LuxKrál Artuš: Legenda o mečiGeniusŠpiónGrandhotel BudapešťČerné mořeDom HemingwayVedlejší účinkyAnna KareninaLegendární parta360Hugo a jeho velký objevNákazaSherlock Holmes: Hra stínůRepo MenImaginárium Dr. ParnasseRageSherlock HolmesMoje borůvkové nociSlídilDveře dokořánPrázdninyVšichni královi mužiLemony Snicket: Řada nešťastných příhodLetecMám rád HuckabeesNa dotekSvět zítřkaZlatíčkoNávrat do Cold MountainRoad to PerditionA.I. Umělá inteligenceNepřítel před branamiLove, Honour and ObeyEl celoTalentovaný pan RipleyeXistenZHudba ze sousedního pokojePoslední střihTajemství krokodýlůBentGattacaOscar WildePůlnoc v zahradě dobra a zlaMá mě rád, nemá mě rádNakupováníThe MarshalThe Tailor of Gloucester


Aktualizace osobnostního profilu Jude Law: 26.5. 2023 02:53