Sybille Schmitz (1909 - 1955)


Celým jménem Sybille Maria Christine Schmitz byla německá herečka, přirovnávána ke Gretě Garbo. Svůj život zakončila sebevraždou za "zvláštních okolností". Vyšetřování trvalo několik let. Každý člověk jinak cítí, jinak jej život bolí a jinak jej ukončí, stejně, jako Sybille Schmitzová, která před smrtí prohlásila: "Celá jsem se mu vydala, ale opustil mne." Nemyslela muže, ale osud. Její dopis na rozloučenou končil slovy: "Nikdo mne nepotřebuje." (Man kann mich nicht gebrauchen.)

Jako sedmnáctiletá podepsala tříletou smlouvu. Upřimně řečeno, byla velmi fotogenická, takže podle smlouvy pracovala nejen jako herečka, ale další závazky měla jako modelka. Finančně nešlo o žádné terno. Měsíčně brala 250 marek a první rok se potýkala s finančními problémy, při kterých ji vypomáhala rodina. V roce 1928 zazářila v divadelní hře BRONXX-EXPRESS, upozornila na sebe filmaře a přijala nabídku ve svém prvním filmu FREIE FAHRT. Ve stejném roce se objevila v krátké, 21 minut trvající kriminálce POLIZEIBERICHT ÜBERFALL. Ve svém třetím filmu z roku 1929 TAGESBUCH EINER VERLORENEN si rolí předpověděla, aniž by cokoliv tušila, svůj osud. Hrála lékarníkovu hospodyni, která spáchá sebevraždu léky. Lékárníka Roberta Henninga hrál český herec Josef Rovenský.

V roce 1932 si zahrála Léone ve svém prvním zvukovém filmu VAMPYR – DER TRAUM DES ALLAN GREY. Následoval oslnivý vzestup mezi filmové stars. Hned v následující sci-fi F.P.1 ANTWORTET NICHT již hrála hlavní ženskou roli vedle Hanse Alberse. Patřila mezi nejkrásnější ženy německého filmu. Po vítězství nacistů ve volbách roku 1932 ji neublížíl ani fakt, že se zastala svých židovských přátel. Jen do října roku 1934 učinkovala v šesti filmech. Její hvězda stoupala i díky přízni tehdejšího ministra propagandy J. Goebbelse. Rok 1939 byl v její kariéře posledním úspěšným. Zahrála si hlavní roli ve filmu HOTEL SACHER. V roce 1940 ztvárnila princeznu Deinartstein ve filmu TRENCK, DER PANDUR. Stále méně odpovídala, jak na plátně, tak v osobním životě ideologii režimu. Sybille byla bisexuálka, což bylo nacistům trnem v oku. V průběhu války točila jeden film ročně. V roce 1943 získala hlavní ženskou roli v propagandistickém TITANIC (hrála Sigrid Olinskou).

Po válce se pauza mezi filmy zdvojnásobila. V roce 1950 natočila sice tři filmy, často v hlavní, nebo významné roli a zdálo se, že Fénix povstal z popela, ale ... herečka trpěla depresemi, byla závislá na lécích a alkoholu. Nedá se přesně říci, co bylo příčinou. V osobním životě si hned po válce prožila velmi bolestivý rozvod s Haraldem G. Peterssonem (scénárista, např. VINNETOU, 1963). Manželé se poté několik let pokoušeli o vzkříšení vztahu, ale bezúspěšně. V roce 1954 učinkovala ve svém posledním filmu DAS HAUS AN DER KÜSTE, hrála Annu a v titulcích byla uváděna jako pátá.


2.12.1909
Düren, Německá říše
13.4.1955
Mnichov, München (Stadt), Bayern, Západní Německo
Sybille Schmitz csfd

Der Fall RabanserDie LügeKorunovační klenotySensation im SavoyDie letzte NachtZwischen gestern und morgenDas Leben ruftDie HochstaplerinTitanicVom Schicksal verwehtClarissaWetterleuchten um BarbaraPandur TrenckDie Frau ohne VergangenheitDie fremde FrauHotel SacherDie Umwege des schönen KarlKdyž hvězdy svítíTanz auf dem VulkanKorunní svědkyněSignal in der NachtDie Leuchter des KaisersFährmann MariaNeznámáEin idealer GatteIch war Jack MortimerOberwachtmeister SchwenkePunks kommt aus AmerikaStradivariWenn die Musik nicht wärChopinův valčík na rozloučenouDer Herr der WeltMusik im BlutRivalen der Luft - Ein SegelfliegerfilmL. P. 1 neodpovídáUpír aneb Podivné dobrodružství Davida GrayeDeník ztracenéBeyond TitanicStars der UFAPolizeibericht Überfall


Aktualizace osobnostního profilu Sybille Schmitz: 25.4. 2024 06:39