Faye Dunaway 83 let


Její celé jméno zní Dorothy Faye Dunaway. První jméno vypustila, jakmile začala s herectvím. Narodila se do rodiny armádního seržanta. Studovala na divadelní katedře Bostonské univerzity. Na Broadwayi hrála v roce 1962 v Člověku pro každé počasí. Byla dvakrát vdaná, s druhým manželem adoptovala syna.

O rok později se Stevem McQueeen předvedla jeden z nejdelších polibků filmového plátna v PŘÍPADU THOMASE CROWNA. Objevila se i v DeSicově MÍSTĚ PRO LÁSKU a Kazanově TICHÉ DOHODĚ.

Další spoluprací s Arthurem Pennem byl antiwestern MALÝ VELKÝ MUŽ v roce 1970. Ztvárnila intrikánskou Milady DeWinter ve TŘECH MUŠKETÝRECH a jejich pokračování. Byla jednou z návštěvnic hořícího mrakodrapu ve SKLENĚNÉM PEKLE. Jako pravá femme fatale okouzlila Jacka Nicholsona v ČÍNSKÉ ČTVRTI. Náhodnou známostí se stala pro Roberta Redforda ve TŘECH DNECH KONDORA. A svého Oscara se v roce 1977 dočkala za účinkování v Lumetově mediální satiře NETWORK.

Další její filmy nebyly už tak legendární. První opravdovou hlavní roli, která pouze nedoplňovala mužský protějšek získala v OČÍCH LAURY MARSOVÉ. Ztvárnila EVITU PERÓNOVOU v televizním filmu a objevila se i v propadáku SUPERDÍVKA. Za povšimnutí stojí její společnice alkoholika Charlese Bukowského ve ŠTAMGASTOVI. V roce 1991 si zahrála v Kusturicově snímku ARIZONA DREAM. Manželku Marlona Branda ztvárnila v DON JUAN DEMARCO. AFÉRA THOMASE CROWNA, což byl remake jejího staršího filmu, ji nabídla jen malou roli psychiatričky. V Bessonově JOHANCE Z ARKU ztvárnila Jolandu Aragonskou.


14.1.1941
Bascom, Florida, USA
Faye Dunaway csfd

L'uomo che disegnò DioThe American ConnectionDárkyně smrtiSkryté zloThe Case for ChristThe Beauty of SharksFinal Cut - Dámy a pánovéRodinná sešlost21 and a Wake-UpBalladynaNora Roberts: Prokletá zátokaThe Magic StoneThe Seduction of Dr. FugazziFlickLa rabbiaCougar ClubGenerace GENPandemieSay It in RussianLove Hollywood StyleRainCut OffGhosts Never SleepEl padrinoHavraní kronikaJak jsme vyrůstaliLast GoodbyeTyranosarieSpiknutíMid-CenturyPravidla vášněProměny v srdcíchTajný život princezny DianyThe CallingFestival v CannesMilenky v akciStanley's GigTemná zákoutíAféra Thomase CrownaJohanka z ArkuLáska krvácíGiaEn brazos de la mujer maduraMrtvá a živáSoumrak rodiny GoldovýchAlbino AlligatorCela smrtiDunston: Sám v hoteluRozdělená rodinaThe People Next DoorDrunksDon Juan DeMarcoArizona DreamZáskokLahav HatzuiHorké hlavyDva JakeovéPříběh služebniceSilueta smrtiPočkej do jara, Bandini


Aktualizace osobnostního profilu Faye Dunaway: 21.5. 2024 04:07