Sam Neill 76 let


Jeho otec sloužil jako důstojník v britské armádě, a když Sam Neill bylo osm let, rodina se přestěhovala ze Severního Irska zpátky na Nový Zéland, odkud rodiče pocházeli. 1971 vystudoval anglickou literaturu na Canterbury University v Christchurchu, kde se začal věnovat amatérskému divadlu. Připojil se k zájezdovému divadelnímu souboru, v jehož inscenaci Hamleta hrál titulní part dánského kralevice.

Často hraje v TV, kde vedle příležitostného hostování vytvořil m.j. titulní postavu v minisérii Reilly: Eso mezi špiony (nominace na Zlatý glóbus) a anglického majora Leggatta ve válečném snímku podle skutečných událostí Sama proti větru (nominace na Zlatý glóbus). V poslední době zaujal titulní postavou mytologického čaroděje ve výpravném TV snímku Merlin (nominace na cenu Emmy a na Zlatý glóbus) a rolí profesora Mortlocka v komedii Má matka Frank (nominace na Australskou filmovou cenu).

Za své herecké dílo byl vyznamenán Řádem britského impéria (O.B.E.; 1993). Jednou z jeho manželek byla britská herečka Lisa Harrowová (80. léta), se kterou má syna Tima. Od 1989 je ženatý s japonskou maskérkou Noriko Watanebeovou, s níž má dceru Elenu.


14.9.1947
Omagh, Hrabství Tyrone, Severní Irsko, Velká Británie
Sam Neill csfd

Assassin ClubJurský svět: NadvládaThor: Láska jako hromFreedom FlightKrálíček Petr bere do zaječíchDaisy Quokka: World's Scariest AnimalMystery RideRamsPozdrav z Palm BeachRide Like a GirlČerný víkendCizinec ve vlakuKrálíček PetrHouse of BondSweet CountryThor: RagnarokHon na pačlověkyTommy's HonourBacktrackDceraDxMHouse of HancockDlouhá cesta dolůFotbalová vášeňPlán útěkuProkletí Midasovy skříňkyThe OrdainedNavždy spoluLedová apokalypsaThe Dragon PearlThe HunterLegenda o sovích strážcíchJá jsem tySvítáníUnder the MountainBarva pletiDěkan SpanleyIron RoadAngelMerlinův učeňNeodolatelnýMalá rybaMary BryantováZáhada Bermudského trojúhelníkuAnoJessicaWimbledonZmrzlý na kostCizinecDoktor ŽivagoLeunig AnimatedRváčiVysoká hraJurský park 3Na dně oceánuČlověk v ZOOKouzelný pudingMise v ohroženíMoje matka FrankSally Hemingsová: Americký skandál


Aktualizace osobnostního profilu Sam Neill: 6.12. 2022 06:15