Perry Farrell 64 let


Hudebník Perry Farrell se narodil v newyorském Queensu do rodiny manželů Bernsteinových, klenotníka a umělkyně, jež v synových pouhých třech letech spáchala sebevraždu. V průběhu Perryho dětství se pak zbytek rodiny přesunul do Miami, kde Perry dokončil střední školu. Začala ho zajímat hudba a přes idoly šedesátých let se dostal k fascinaci Davidem Bowiem a Iggy Popem. Zaujat surfingem odešel do Los Angeles, kde se z počátku protloukal, jak se dalo. Pod vlivem gotické scény zakládá v roce 1982 svou první kapelu Psi Com. Kapela se sice po jednom albu, třech letech a bez výraznějšího úspěchu rozpadá, ale Perry se díky této anabázi začal pohybovat v tamějším hudebním podhoubí, do nějž patřili např. nadějní mladíci říkající si Red Hot Chili Peppers a především těsně před rozpadem Psi Com přichází do skupiny nový basista Eric Avery. Právě s ním začíná Perry objíždět kluby, kde diváky baví energickými performancemi. Podle Perryho spolubydlící, narkomanky Jane Bainter, si dávají jméno Jane's Addiction. Po několika obstrukcích s dalšími členy jim sestra Averyho doporučuje svého přítele Stephena Perkinse na pozici bubeníka, aby následně iniciovala i příchod kamaráda Dava Navarra na pozici kytaristy. Začal se rodit kult.

V roce 1990 kapela vydává své zřejmě nejuznávanější album „Ritual de lo habitual“ opět doprovázené problémy s uvedením, když na obale byly k vidění tři nahé sádrové figuríny vytvořené Farrellem. Proto vznikla i druhá verze přebalu, která sestává pouze z názvu skupiny a alba a citace prvního dodatku americké ústavy o svobodě projevu. Kapela vzápětí vyrazila na třináctiměsíční turné. V roce 1991 také startuje kultovní putovní festival Lollapalooza, jež je Perryho dítkem a jehož natřískaný první line-up čítal kromě Jane's Addiction např. také Nine Inch Nails, Bodycount, Butthole Surfers, Living Colour, Rollins Band či Siouxsie and the Banshees. Další ročníky následovaly s neméně oslnivými sestavami a učinily z něj jednu z nejzásadnějších hudebních akcí své doby, která v dalších letech pravidelně předkládala svým divákům zásadní jména nezávislé scény.

Náklonnost členů Jane's Addiction k omamným látkám nebyla malá a spolu s častým energickým koncertováním tvořila výbušnou směs, dalším problémem byl dle Perryho také vkrádající se stereotyp. Každopádně na sklonku roku 1991 odchází z kapely Navarro s Averym a skupina se oficiálně rozpadá. Na jejích ostatcích zakládá Farell s Perkinsem nový projekt Porno for Pyros, s nímž vydává dvě poměrně úspěšná alba. V roce 1997 se Jane's Addiction krátce vrátili na jedno vzpomínkové turné, pouze post Averyho zastoupil Flea z Red Hot Chili Peppers. K této události vyšla rovněž kompilační deska „Kettle Whistle“, kde byly kromě rarit a starších hitů, také dvě úplně nové skladby a rovněž spatřil světlo světa polodokumentární záznam z turné pojmenovaný podle jednoho z největších hitů kapely Three Days. Ve stejném roce také Perry přestal pořádat Lollapaloozu, neboť festival se stal v průběhu let komerční a masovou akcí, jež přestala naplňovat původní ideály svých organizátorů. Farrell se poté vydal na sólovou dráhu, v roce 1999 vydal kompilační desku „Rev“, kde byly hity obou jeho skupin a také první sólové pokusy. O dva roky později již následovalo regulérní sólové album „Song Yet to Be Sung“, kde byla pro Perryho netradičně dominantní elektronická hudba. Ve stejné době se na pódia k masivnímu turné vrátili Jane's Addiction, avšak stále bez Averyho. Toto období bylo završeno velmi dobře prodávaným albem doprovázeným i DVD stejného názvu Strays z roku 2003.

Ve stejném roce také Perry obnovuje tradici Lollapaloozy, kterou pořádá i nadále, avšak od roku 2005 již jako klasický neputovní festival, který si našel své stálé působiště v Chicagu a později také expandoval do řady jiných zemí. I přes úspěch desky se cesty členů kapely zakrátko už po několikáté rozešly. Perry na to reagoval založením svého vlastního projektu Satellite Party, na němž se významně podílela i jeho manželka Etty. Satellite Party vydali jedinou desku jménem „Ultra Payloaded“. V roce 2008 se členové Jane's Addiction dali znovu dohromady a tentokrát po dlouhých sedmnácti letech i s Ericem Averym, vyrážejí na turné NIN/JA, kde předskakují Nine Inch Nails. K této příležitosti vydávají box rarit A Cabinet of Curiosities, kde můžeme najít i DVD s videoklipy skupiny, několika koncertními záznamy a také již zmíněné video Soul Kiss. Na začátku roku 2010 z kapely opět odchází Avery, když vše označuje za ukončený experiment. Ještě v kompletní sestavě kapela vydává na DVD záznam svého koncertu z festivalu Voodoo Experience v New Orleans z června 2009 pod názvem Live Voodoo. Na místo Averyho přichází Chris Chaney, již dříve ozkoušený v době alba „Strays“, v roce 2011 kapela vydává svou teprve čtvrtou desku „The Great Escape Artist“. Farrell nezapomíná ani na svou sólovou dráhu, které se věnuje spolu s manželkou, v roce 2019 mu vychází deska „Kind Heaven“.


29.3.1959
Queens, New York City, New York, USA
Perry Farrell csfd

Sláva jen pro mrtvéZkurvená generaceCoachella: 20 Years in the DesertThe Drop: The EDM Culture ExplosionBurn Motherfucker, Burn!Visions of GreatnessGeorge Fest: A Night to Celebrate the Music of George HarrisonSunset StripEveryday Sunshine: The Story of FishboneJane's Addiction: Live VoodooCabinet of Curiosities, ASlavná alba: The Doors – The DoorsCoachellaAll We Are SayingJane's Addiction: StraysLight My Fire: Ray Manzarek - A Return to the Whisky a Go GoMy GenerationThree DaysVH1 StorytellersGlastonbury: Filmová vzpomínkaThe History of Rock 'n' RollWoodstock '94Freaks, Nerds & WeirdosGiftHard 'N Heavy Volume 10Now That's What I Call Music!: The Best Videos of 2003!Soul KissJablinski GamesThe Late Show with Stephen ColbertThe Tonight Show Starring Jimmy FallonThe Big Interview with Dan RatherHoward Stern on DemandFromage 2003Jimmy Kimmel Live!Store studioMTV 20: Live & Almost LegalWGN Morning NewsNoční show Davida LettermanaNoční Show  Jaye Lenoe


Aktualizace osobnostního profilu Perry Farrell: 9.9. 2023 16:50