Ip Chun 94 let


Ip Chun je nejstarší syn legendárního zakladatele světového věhlasu Wing Chun Ip Mana. Narodil se v červenci roku 1924; ve svých sedmi letech začal cvičit výše vzpomenuté jihočínské bojové umění (na druhou stranu je obtížné napříč sedimentovanými vrstvami mýtů a legend s jistotou říci, odkud Wing Chun pochází. Samotný Ip Man šířil legendu o jisté Yim Wing Chun, která si osvojila systém čínského boxu od buddhistické řádové sestry Ng Mui, systém založený na pozorování souboje hada a jeřába. To je jedna z mnoha verzí; ovšem taková, která se dočkala i své filmové adaptace, kde vzpomenutou Yim Wing Chun ztvárnila Michelle Yeoh. Jedná se o film YONG CHUN.)

Ip Man se však musel kolem roku 1949, totiž po založení Čínské lidové republiky komunisty, uchýlit do Hong Kongu, přičemž jeho syn, Ip Chun, zůstal ve Foshanu a nadále se věnoval svým studiím (studoval mj. poezii, čínskou historii, filosofii a buddhismus). Po dokončení svých studií (1950) pokračuje Ip Chun po nastoupené akademické dráze, a sice jako pedagog. O dva roky později je ovšem kvůli tzv. Kulturní revoluci donucen opustit Foshan a odebrat se za otcem do Hong Kongu. Zde je přičinlivý zejména ve smyslu spoluzakládání Wing Chun Athletic Association (WCAA, založená definitivně roku 1968).

V souvislosti se spoluzaložením zmíněné asociace šíří Ip Chun Wing Chun po celém světě. Nezůstává však pouze u bezprostředních cvičení a nejrůznějších performancí; poněvadž je totiž Wing Chun úzce vázáno na postavu jeho otce, podílí se Ip Chun jako konzultant na filmech IP MAN a IP MAN 2, ve snímku YE WEN QIAN ZHUAN (THE LEGEND IS BORN - IP MAN) dokonce ztvárnil postavu Leung Bika, stařičkého dědice netradiční formy Wing Chun, kterou si právě od něj měl osvojit Ip Man, a sice navzdory tradici vlastní školy (s tím lze samozřejmě s ohledem na značnou stylizovanost filmu polemizovat).


31.7.1924
Foshan, Guangdong, Čína
Ip Chun imdb Ip Chun csfd

Ip Chun oblíbené filmy

76 IP MAN: ZROZENÍ LEGENDY
IP MAN: ZROZENÍ LEGENDY
2010
59 Ip Man: Poslední boj
Ip Man: Poslední boj
2013

2013Ip Man: Poslední bojfilm

2010Ip Man: Zrození legendyfilm


Aktualizace osobnostního profilu Ip Chun: 28.2. 2019 09:16