Lauren Bacall (1924 - 2014)


Bacallová Lauren, vlastním jménem Betty Joan Bacall Perske, se narodila 16. 9. 1924 v USA – New York. Studovala na střední škole, a na newyorské American Academy of Dramatic Arts. Současně měla možnost si zahrát i na Broadwayi.

Mimořádný úspěch jí přinesla role jedné z dcer generála na penzi - Vivian, kde její psychicky zatíženou, nevyrovnanou sestru hraje Martha Vickers, a jejíž vražedné sklony jsou odhaleny detektivem Phillem Marlowem (hraje ho manžel Bacallové - Humphrey Bogart).Bylo to ve filmu Hluboký spánek v režii H. Hawkse. V roce 1947 se účastnila s Bogartem a dalšími umělci protestního pochodu ve Washingtonu proti diskriminačním opatřením tehdy neslavně proslulému maccarthismu.

Na konci 40-tých let odešla pro nedostatek příležitostí od společnosti Warner Brothers, a své herecké schopnosti uplatnila i v komediích (Jak si vzít milionáře, Módní návrhářka). Od roku 1959 hrála v broadwayské inscenaci komedie Georga Axelroda - Sbohem, Charlie. Poté se věnovala divadlu, a na Broadwayi byla velice úspěšná jako Stephanie v komedii Kaktusový květ, nebo jako Tess Hardingová v muzikálové verzi komedie Nejprve stvořil ženu. Za roli Margo Channingové v muzikálu Aplaus získala v roce 1970 cenu Tony.

Účinkovala také v TV, byla třikrát nominována na cenu Emmy. Před kamerou se konal její comback v polovině 70-tých let, jako excentrická a výřečná paní Hubbardová, v detektivce podle románu Agathy Christie Vražda v Orient-expresu, který režíroval Sydney Lumet.


16.9.1924
New York City, New York, USA
12.8.2014
New York City, New York, USA
Lauren Bacall csfd

TrumboO myšce a medvědoviThe ForgerA Star Is Born: Special FeaturesWide Blue YonderEmpire State Building MurdersScooby-Doo a král skřítkůJako vzteklí psiManderlayVe stínu matkyThe LimitZrozeníDogvilleEl celoHonba za diamantyMadeline: Lost in ParisProkleté dědictvíThe Venice ProjectLe Jour et la nuitDvě tváře láskyMí drazí AmeričanéTajemný anděl paní FrankweilerovéPret-a-PorterJednou se sejdemePortrétThe Parallax GardenA Star for TwoŠťastné a veseléA Little Piece of SunshineMisery nechce zemřítTree of HandsVečeře o osméPan NorthSchůzka se smrtíThe Wayne Newton SpecialCtitelZdravíDokonalí gentlemaniStřelecVražda v Orient expresuApplauseHarperSex and the Single GirlShock TreatmentSeverozápadní hraniceThe Gift of LoveMódní návrhářkaBlithe SpiritPsané ve větruKrvavá cestaThe CobwebWoman's WorldJak si vzít milionářeBright LeafMladík s trumpetouKey LargoTemná pasážHluboký spánekTwo Guys from MilwaukeeConfidential Agent


Aktualizace osobnostního profilu Lauren Bacall: 10.5. 2024 13:40