Marc Bolan (1947 - 1977)


Marc Bolan, všestranně nadaný muzikant a charismatický frontman britské rockové skupiny T. Rex je jednou z řady rockových ikon, které zemřely příliš brzy. Jeho skupina s dinosauřím názvem se stala na počátku sedmdesátých let průkopníky glam rocku – nic blyštivého a výstředního nebylo Bolanovi cizí a zcela nezaměnitelný byl i jeho hlas.

Mezi skutečné hvězdy rockové hudby Bolana katapultovalo album „Electric Warrior“ z roku 1971, které obsadilo první místo v britských žebříčcích. Rázem se ocitl ve společnosti takových jmen jako David Bowie, Pete Townshend z kapely The Who, nebo Ringo Starr. Právě poslední jmenovaný bývalý bubeník The Beatles v roce 1972 režíroval Bolanův koncertní film Born to Boogie. Na televizních obrazovkách pak Marca Bolana bylo možné vidět spolu s dalšími velkými jmény britské rockové a popové hudby počátku 70. let v hudebním pořadu Top of the Pops, který vysílala stanice BBC.

Marc Bolan tragicky zahynul několik dní před svými třicátými narozeninami, 16. září 1977, při autonehodě svého vozu Austin Mini, který řídila jeho přítelkyně Gloria Jones. Zanechal po sobě syna Rolana a hudbu, která dělá fanouškům energické a líbivé glam rockové hudby radost dodnes.


30.9.1947
Hackney, Londýn, England, Velká Británie
16.9.1977
Barnes Common, Londýn, England, Velká Británie
Marc Bolan csfd

45How It IsAngelheaded Hipster: The Songs of Marc Bolan & T. RexLet's Spend the Night TogetherMarc Bolan: Ride OnBorn to BoogieLove and MusicSounds of the 70s 2Rock ConcertStarparade4-3-2-1 Hot and SweetBeat-ClubTop of the PopsReady, Steady, Go!


Aktualizace osobnostního profilu Marc Bolan: 1.9. 2023 11:21