Antonio Mercero
36

Antonio Mercero 82 let


Jeho otec byl zastřelen anarchisty ve španělské občanské válce, když bylo Antoniovi pouhých šest měsíců. Na přání matky po ukončení střední školy vystudoval práva. Po absolvování právnické fakulty v roce 1958 si konečně splnil svůj sen - začal studovat na filmové škole v Madridu. Ihned po jejím absolvování na sebe upozornil krátkometrážním snímkem Lección de arte (1962), který získal několik ocenění (např. Hlavní cenu na MFF v San Sebastianu). V následujícím roce debutoval celovečerním filmem Se necesita chico o chlapci, který je zaměstnán jako poslíček v květinářství. Snímek se ale nesetkal s velkým diváckým ani odborným zájmem, přestože byl svou poetičností i sklonem ke grotesce později srovnáván s tvorbou Jacquese Tatiho. Po tomto nezdaru A. Mercero natáčel krátkometrážní dokumenty a především se začal věnovat televizní tvorbě, která mu konečně přinesla úspěch. První ocenění získal za seriál Crónicas de un pueblo (1971 – 74), který s humorem pojednává o životě obyvatel fiktivní vesnice ve španělské Kastilii.

Úspěch seriálu umožnil v roce 1972 A. Mercerovi realizovat televizní scénář pozdějšího úspěšného filmového režiséra J. L. Garciho LA CABINA, který zprvu producenti španělské veřejnoprávní televize odmítli. Do hlavní role muže uvězněného v telefonní budce obsadil uznávaného herce J. L. L. Vázqueze především pro jeho pantomimické schopnosti – ve filmu se totiž takřka nemluví. Snímek měl ohromný úspěch ve Španělsku i v zahraničí. Byl vysílán po celém světě a stal se patrně nejslavnějším španělským televizním filmem všech dob. Jediný, kdo se ve Španělsku z jeho popularity neradoval, byla společnost Telefónica. Aby zmírnila strach diváků ze svých telefonních budek, angažovala dokonce hlavního představitele snímku do svých propagačních spotů, ve kterých dokazovala, že není možné, aby budka někoho uvěznila. Na úspěšnou spolupráci s J. L. Garcim navázal režisér zdařilým středometrážním varovným podobenstvím La Gioconda está triste (Gioconda je smutná; 1975), ovšem už s menším diváckou odezvou.

V dalších letech si A. Mercero udržel přízeň diváků především díky tvorbě televizních seriálů. Největší ohlas zaznamenal seriál Verano azul (Modré léto; 1981), který byl prodán do mnoha zemí – mimo jiné i do Československa. Tuzemští diváci mohli sledovat i další Mercerův zdařilý seriál – sitcom Farmacia de guardia (1991). Jako úspěšný televizní režisér se A. Mercero v polovině 70. let znovu vrátil k režii celovečerních filmů. Z režisérovy filmové tvorby v tomto desetiletí jsou nejvýznamnější psychologický thriller podle vlastního scénáře Manchas de sangre en un coche nuevo (Pocit viny; 1975) v hlavní roli s J. L. L. Vázquezem; Guerra de papá (1977) podle sociální alegorie známého španělského spisovatele M. Delibese a film TOBI (1978) o chlapci, kterému začala růst andělská křídla. Ke dvěma posledně jmenovaným snímkům napsal scénář H. Valcárcel, který se v dalších letech stal Mercerovým stálým spolupracovníkem. Z jejich společných projektů mělo (kromě výše zmíněných televizních seriálů) úspěch i několik celovečerních filmů. Především komedie o dvojníkovi generála Franca Espérame en el cielo (1988), která získala čtyři španělské filmové ceny Goya (včetně ceny za nejlepší film a nejlepší režii) a uspěla i na mezinárodních festivalech (hlavní cena na MFF v Taormině, nominace na Zlatého Huga na MFF v Chicagu) a snímek La hora de los valientes (1999) o zaměstnanci madridského muzea Prado, který se během španělské občanské války snaží zachránit Goyův obraz (tři ceny Goya, zvláštní cena poroty a nominace na hlavní cenu na MFF v Moskvě).


7.3.1936
Lasarte, Guipúzcoa, País Vasco, Španělsko
Antonio Mercero imdb Antonio Mercero csfd

Antonio Mercero oblíbené filmy

75 Čtvrté patro
Čtvrté patro
2003
74 Nemocniční piráti
Nemocniční piráti
2010
Don Juan, mi querido fantasma
Don Juan, mi querido fantasma
1990
La hora de los valientes
La hora de los valientes
1998
Delicias de los verdes años, Las
Delicias de los verdes años, Las
1976
Tobi
Tobi
1978

2016Como yo te amofilm

2010Nemocniční pirátifilm

2007¿Y Tú Quién Eres?film

2003Čtvrté patrofilm

2000Habitación blanca, LaTV film

1998La hora de los valientesfilm

1990Don Juan, mi querido fantasmafilm

1990Tesoro, Elfilm

1987Espérame en el cielofilm

1982Buenas noches, señor monstruofilm

1981Próxima estación, Lafilm

1978Tobifilm

1977Guerra de papá, Lafilm

1976Delicias de los verdes años, Lasfilm

1975Gioconda je smutnáfilm

1975Pocit vinyfilm

1974Don Juanfilm

1972Cabina, LaTV film

1963Se necesita chicofilm

1962Lección de artefilm

1962Trotín Troterasfilm


Aktualizace osobnostního profilu Antonio Mercero: 26.4. 2018 09:33