Rex Harrison (1908 - 1990)


Rex Harrison se narodil 5. března 1908 v Huytonu nedaleko Liverpoolu. Jeho otec byl lékárníkem a představoval si, že ze syna bude úředník. Jenže mladého Rexe lákalo divadlo a tak odešel k liverpoolské společnosti, s níž cestoval po Anglii. To byla výborná průprava pro jeho další práci, kterou našel ve Spojených státech, kde začal točit svoje první filmy. Jeden z jeho úspěchů té doby byl snímek BOUŘE V ŠÁLKU ČAJE (1937), kde měl za partnerku Vivien Leighovou.

Po skončení války se jeho filmové umění rozvíjí naplno. K jeho úspěšným snímkům patří DOBRODRUŽSTVÍ PANÍ MUIROVÉ (1947), UPRCHLÍK (1948), KLEOPATRA (1963). Ovšem za největší úspěch a životní role vděčí hře My Fair Lady. Na Brodwayi jí hrál plné tři roky a filmová verze MY FAIR LADY (1964) mu vynesla nejvyšší americké ocenění - Oscara. Celkem natočil na padesát filmů a jedním z posledních byl snímek ASHANTI (1979).

Rex Harrison ve svých rolích ztělesňoval obvykle gantlemany a svůdce, jímž žádná z žen na plátně neodolala. Ostatně neodolaly mu ženy i v osobním živote. Svědčí o tom i jeho šest manželství, ze kterých tři syny vyženil a dva měl vlastní, Noel (herec, zpěvák) a Carey (dramatik).

Rex Harrison ve věku 82 let zemřel na rakovinu. Bylo to 2. června 1990. Zemřel jako pravý bohatýr. Nemoc doslova ignoroval a jestě několik dní před smrtí vystupoval na Brodwayi v Maughamově hře Kruh.


5.3.1908
Huyton, Hrabství Lancashire, Anglie, Velká Británie
2.6.1990
New York City, New York, USA
Rex Harrison csfd

AnastázieHeartbreak HouseLedňáčekA Time to DieAshantiŽelezná maskaShalimarPrinc a chuďasRex Harrison Presents Stories of LoveAdventures of Don Quixote, ThePlatonovStaircaseBrouk v hlavěHrnec meduPan doktor a jeho zvířátkaVe službách papežeMy Fair LadyŽlutý Rolls-RoyceKleopatraThe Happy ThievesMidnight LaceThe Reluctant DebutanteThe Constant HusbandKrál Richard a křižáciMain Street to BroadwayThe Four PosterThe Long Dark HallEscapeNevěrně tváThe Foxes of HarrowThe Ghost and Mrs. MuirAnna a král SiamuRozmarný duchSpolečný cílThe Rake's ProgressYankee v LondýněMajor BarbaraNoční vlak do MnichovaOver the MoonTen Days in ParisThe Silent BattleCitadelaSidewalks of LondonSchool for HusbandsStorm in a TeacupAll at SeaMuži nejsou boziGet Your ManLeave It to BlancheGreat Game, TheSchool for ScandalSimpsonoviBBC Play of the MonthDeodato HolocaustHollywood tančí a zpívá: 1960Cleopatra: The Film That Changed HollywoodGreat Romances of the 20th CenturyA Year to RememberKennedy Center Honors: A Celebration of the Performing Arts, The


Aktualizace osobnostního profilu Rex Harrison: 25.12. 2022 16:56