Toširó Mifune (1920 - 1997)


Toshiro Mifune se narodil 1. dubna 1920 v čínském městě Quindao japonským rodičům. Jeho otec, věnující se fotografování, měl ve městě své fotografické studio. Ve svém oboru se snažil vzdělávat i svého syna. V roce 1925 se jeho rodina přestěhovala do města Dalian, kde si jeho otec opět otevřel studio, nazvané Star Photo Studio. Jelikož byl Japonským občanem, nedlouho po maturitě byl povolán armádou. Díky svým zkušenostem s fotografováním byl přidělen k jednotce fotografů a stal se leteckým fotografem. Do své vlasti se vrátil v roce 1946.

Velký zlom v jeho životě nastal po seznámení se s filmovým tvůrcem A. Kurosawou. Kurosawa v něm spatřil velký talent a rozhodl se jej nasadit do hlavní role svého nového filmu "OPILÝ ANDĚL" (1948). Tento film byl prvním větším úspěchem jak pro Kurosawu, tak i pro Mifuneho. Kritika chválila jak kvalitu samotného snímku, tak i skvělý Mifunův výkon. Kurosawa a Mifune se stali na dlouhá léta filmovými partnery. V následujícím roce vznikly dva méně známé filmy "MLČENLIVÝ SOUBOJ" a "TOULAVÝ PES." Obrovského úspěchu se však opět dočkal díky filmu "RAŠOMON" (1950). Byl to první film, kterým se výrazně prosadil i mezinárodně. Film získal několik ocenění.

V roce uvedení Rašomona se oženil s herečkou Sachiko Yoshimine, se kterou se seznámil při působení ve společnosti „Toho New Face.“ V následujících letech si Mifune zahrál v řadě filmů. I přestože začal spolupracovat s jinými tvůrci, nepřestával hrát ve filmech Kurosawy. Po filmech "IDIOT" (1951) a "SAIKAKU ICHIDAI ONNA " (1952) začal natáčet s Kurosawou film, který se stal vůbec nejslavnějším z jejich společné tvorby. Jedná se o film "SEDM SAMURAJŮ" (1954). Film získal dvě nominace na Oscara a podařilo se mu získat i mnoho dalších mezinárodních cen. Toshiro Mifune exceloval v roli potrhlého "sedmého samuraje" Kikuchiya. Zároveň se poprvé více prosadil v roli, která se pro něj v následujících letech stala příznačnou. Jeho jméno se pro mnohé stalo synonymem slova "samuraj." Začalo Mifuneho "samurajské období." Pro režiséra Inagakiho se vžil do role samuraje Miyamota ve trilogii "MIYAMOTA MUSASHI" (1954, 1955, 1956). Samuraje si v následujících letech zahrál ve filmech "KRVAVÝ TRŮN" (1957), "TŘI ZLOČINCI VE SKRYTÉ PEVNOSTI" (1958), "TĚLESNÁ STRÁŽ" (1961) a "SANJURO" (1962), opět ve spolupráci s režisérem Kurosawou. Nezanevřel však ani na jiné role. Publikum oslnil svým výkonem ve filmu "ŽIJI VE STRACHU"(1955), v němž si ve věku pětatřiceti let zahrál starého muže, či ve filmu "ZLÝ CHLAP SPÍ DOBŘE" (1960).

V roce 1963 založil svou vlastní filmovou společnost "Mifune production" a poprvé se také pokusil prosadit jako režisér. Jeho film "GONJUMAN-NIN NO ISAN" (1963) však nebyl úspěšný, a tak od svého nápadu režírovat filmy navždy upustil. V roce 1965 mu skončila dlouholetá smlouva se společností Toho a stal se nezávislým. Ve stejném roce byl také uveden jeho poslední film natočený pod režisérem Kurosawou, "RUDOVOUS" (1965). Za roli lékaře Rudovouse byl také mnohokrát oslavován. Hlavní role pak obsadil také ve filmech "SAMURAJ" (1965), "ZBĚSILOST" (1966) a "RUDÁ HŘÍVA" (1969) režiséra Okamota, či v Kobayashiho filmu "VZPOURA" (1967).


1.4.1920
Čching-tao, Čína
24.12.1997
Mitaka, Tokyo, Japonsko
Toširó Mifune csfd

Fukai kawaPicture BrideStín vlkaSutoroberi rodoŠogun MayedaHaru kuru oniSen no Rikjú: Honkakubó ibunCF gâruOtoko wa curai jo: Širetoko bodžóPrincezna z měsíceSicilian ConnectionGenkai curezurebušiSeidžo densecuMoetechiru hono no kenshi Okita SohjiNatsu no deaiUmicubame Džó no kisekiBitva u CušimyDžinsei gekidžóMakyo sessho-tani no himitsuSuronin makaritoru dai gobu namida ni kieru mikka gokurakuSuronin makaritoru dai yonbu sarumo jigoku nokorumo jigokuSuronin makyosashodani no himitsuUmi yukabaSeihaShingo juban shobu dai nibuShingo juban shobu dai sanbu ai ni iki-ken ni ikiru seishunSuronin makaritoru dai sanbu chikemuri no yadoSurónin makaritóru: Akacuki no šitóVyzvání k soubojiŠiawase no kiiroi hankačiInchonKjúkei no kójaMusumeyo! Ai to namida no tsubasa de tobeOstří Bushidova mečeShingo juban shobu dai ichibuSuronin makaritoruPort ArthurZajatec japonských ostrovů1941Kindaiči Kósuke no bókenOnmicu dóšin: Óedo sósamóZimní zabíjeníAkódžó danzecuInubueNihon no don: KankecuhenOgin-samaSpiknutí klanu JagjúTono Eidžiró no Mito KómonNihon no don: JabóhenNingen no šómeiOtoko no shikenBitva o MidwayPaper TigerThe New SpartansRivalové pod rudým sluncemSekigaharaAru heishi no kakeBakumatsuGekidó no šówaši 'Gunbacu'Mačibuse


Aktualizace osobnostního profilu Toširó Mifune: 22.4. 2023 01:37