François Leterrier 89 let


François Leterrier se narodil 29.5.1929 v Margny-lès-Compiègne ve Francii. Vystudoval filozofii na Sorboně. Oženil se s kostýmní výtvarnicí Catherine, která mu porodila syna Louise. Louis Leterrier šel v otcových šlépějích a stal se také francouzským režisérem.

François Leterrier byl povolán do vojenské služby do Maroka. Odtud si ho přizval režisér Robert Bresson k natáčení filmu K SMRTI ODSOUZENÝ UPRCHL (1956). V tomto snímku podle námětu André Devignyho hráli pouze neherci. Na Leteriiera filmování velmi zapůsobilo, možná také proto, že již od studií byl členem filmového klubu na univerzitě. Film „K smrti odsouzený uprchl“ získal v roce 1957 cenu za nejlepší režii na Festivalu v Canes a také Cenu francouzské kritiky. Již následující rok začal Leterrier pracovat jako asistent režie. Jako pomocného režiséra si ho vybral například Louis Malle, Etienne Perier nebo Yves Allegret.

V roce 1961 napsal Leterrier scénář a také se ujal režie snímku LES MAUVAIS COUPS, do hlavní role obsadil Simone Signoretovou. Za režii kriminálního dramatu UN ROI SANS DIVERTISSEMENT (1963), který vznikl podle románové předlohy Jeana Giono, získal cenu Grand Prix francouzského filmu. Bohužel se jeho snímek, stejně jako mnoho jiných nesetkal s takovou odezvou u publika a po komerční stránce zcela propadl. V roce 1969 zavítal Leterrier do Československa a v jeho východní části natočil film KRÁĽOVSKÁ POĽOVAČKA. Ke spolupráci si přizval například Magdu Vášáryovou a hudbu k filmu složil Zdeněk Liška. V roce 1973 si Leterrier napsal scénář i dialogy k filmu PROJECTION PRIVÉE. Následující rok za jeho režii obdržel svoji druhou životní cenu Grand Prix francouzského filmu. V témže roce se podruhé a naposledy objevil na plátně coby herec v gangsterce STAVISKY… (1974) po boku Jean-Paul Belmonda. V roce 1977 se Leterrier pokusil neúspěšně proniknout mezi režiséry, jejichž filmy přinášejí zisky. Vrhnul se do oblasti erotických filmů a natočil pokračování příběhů o krásné a zhýralé Emmanuelle s názvem GOODBYE, EMMANUELLE (1977). Snímek propadl u diváků i kritiků.


26.5.1929
Margny-lès-Compiègne, Oise, Picardie, Francie
François Leterrier imdb François Leterrier csfd

François Leterrier oblíbené filmy

85 K smrti odsouzený uprchl
K smrti odsouzený uprchl
1956
62 STAVISKY
STAVISKY
1974

1974Staviskyfilm

1956K smrti odsouzený uprchlfilm


Aktualizace osobnostního profilu François Leterrier: 15.10. 2018 21:31