Mickey Rooney (1920 - 2014)


Narodil se jako Joe Yule mladší. Otec pocházel za Skotska a živil se jako komik. Matka byla v té době tanečnice Nell Carter. Vydrželi spolu pouhé čtyři roky. Matka vzala syna k rodičům do Kansas City. Vůně šminky byla však příliš vábivá, a tak po pár měsících oba cestují do Hollywoodu. Obchází ze synem jeden ateliér za druhým až se jí ho podaří roku 1926 u Foxe, kde hledali trpaslíka, zaměstnat. Oblékla šestiletého kloučka do smokingu a uvědomila si, že mu právě vypadli dva přední zuby. „To nic,“ řekla a vsunula mu do škvíry gumovou imitaci doutníku. „Pořádně ho drž a nikdo si ničeho nevšimne“.

Společnost potřebovala vyrábět laciné filmy pro svou síť biografů. Jeden z těchto filmů se jmenoval A Family Affair (1937) a děj se točil kolem chlapce z malého města, Andyho Hardyho. Mickey měl v roli Andyho takový úspěch, že další rok si stejnou roli zopakoval ve třech filmech. Postava Andy Hardyho se objevila celkem v sedmnácti filmech a natáčela se devět roků. Mickeyho vzrůst (uvádí se od 152 do 155 cm) mu dovolil hrát 17letého po celou tuto dobu. Studiu MGM vydělávala série miliony amerických dolarů a sám Mickey dostával kolem čtvrt miliónu. První velký úspěch zaznamenal tedy v sedmnácti. V jednadvaceti letech už točil až devět filmů ročně.

Pro generaci dorůstající za druhé světové války byl Mickey Rooney ztělesněním toho, jak má kluk a život na americkém maloměstě vypadat. Moudrého bělovlasého otce Hardyho zpočátku hrál Lionel Barrymore, později Lewis Stone. Vždy dokázal Andyho usměrnit. Důvěrnou kamarádku hrála copatá a pihatá holka s velkýma očima, Judy Garland. „Vážnou známost“, půvabnou a rozumnou Polly Benedict hrála Ann Rutherford. V zástupu dívek, které čas od času odváděly pozornost od Polly, se objevili žabci jmen jako Lana Turner, Esther Williams, Kathryn Grayson a Donna Reed.

S Judy Garland si zahrál v muzikálech jako Babes in Arms (1939), Strike Up the Band (1940), Babes on Broadway (1941), Girl Crazy (1943). Jako ostřílený herec se objevil po boku Spencera Tracyho v Captains Courageous (1937). Elizabeth Taylor učil jezdit na koni v National Velvet (1944). Nezapomenutelnou roli Hucka si zahrál v The Adventures of Huckleberry Finn (1939). V letech 1938 až 1940 byl Mickey poplárnější než Clark Gable, Gary Cooper a Spencer Tracy. Byly to zlaté časy a zdálo se, že vše tak půjde dál.


23.9.1920
Brooklyn, New York, USA
6.4.2014
Los Angeles, California, USA
Mickey Rooney csfd

Dr. Jekyll and Mr. HydeNoc v muzeu: Tajemství hrobkyDriving Me CrazyThe Voices from BeyondThe WoodsBamboo SharkMupetiNight ClubGeraldNow HereSaddle Up with Dick Wrangler & Injun JoeA Miser Brothers' ChristmasEmpire State Building MurdersLost Stallions: The Journey HomeTropická bouřeWreck the HallsA Christmas Too ManyThe Greatest Show EverNoc v muzeuThe ThirstingStrike the TentŠťastný skřítekTo Kill a MockumentaryParadiseTopa Topa BluffsJá a mé přízrakyLady a Tramp II: Scampova dobrodružstvíPhantom of the MegaplexAž najdu domovBoys Will Be BoysHoly HollywoodBabe 2: Prasátko ve městěInternet LoveMichael Kael contre la World News CompanySinbad: The Battle of the Dark KnightsThe Face on the Barroom FloorZvířátkaPůlnoční vraždyBrothers' DestinyMaking WavesRevenge of the Red BaronTaggartův pokladKomando andělůLa vida lácteaLegenda o vlčích horáchMaximální nasazeníPiko a KolumbusMými hrdiny byli vždy kovbojovéSilent Night, Deadly Night 5: Smrtící hračkyThe Gambler Returns: The Luck of the DrawVánoce mezi svýmiErik VikingMalý Nemo: Dobrodružství v DřímkověBluegrassBílý hřebecMalí zachránciNávrat Mika HammeraNěkde musí být poníkStarostliví medvídciIt Came Upon the Midnight Clear


Aktualizace osobnostního profilu Mickey Rooney: 24.5. 2024 11:35