Irene Papas (1926 - 2022)


"Nikdy nedostanu Oscara... a Oscary nikdy nedostanou Irene Papas."

Sláva v rodném Řecku přišla brzy, a zanedlouho byla již obsazována ve snímcích zahraničních. Začala se objevovat po boku Anthony Quinna. Právě on jí byl průvodcem v prvních slavných rolích ve filmech DĚLA Z NAVORONE a ŘEK ZORBA. Ve stejné době natočila také již ne tak slavné, avšak kritikou vysoce hodnocené Z a ELEKTRA. Tak začala vzácně slibná kariéra, neboť jak se zdálo nebyli Ειρήνη Παππά nakloněni pouze diváci ale také múzy. Stala se jedním z hlavních iniciátorů a představitelů převádění antické tragédie do filmové podoby. Snímky THE TROJAN WOMAN, IFIGENIE a ANIGONI jsou toho důkazem. Právě během natáčení THE TROJAN WOMAN se seznámila s Katharine Hepburn. Staly se z nich blízké přítelkyně.

V roce 1976 se podílela na natáčení, vzhledem k jejímu původu poněkud kontroverzního, snímku THE MESSAGE (neboli: MOHAMMAD, MESSENGER OF GOD) o původu islámu. Jejím nejslavnějším filmem z pozdější tvorby je pravděpodobně MANDOLÍNA KAPITÁNA CORELLIHO.

Jako zpěvačka se poprvé objevila roku 1970 v albu "666" skupiny Aphrodite's Child (progressive a psychedelic rock) kde v písni "∞ (infinity)" divoce opakuje těžko přeložitelný nápěv: "I was, I am, I am to come". Píseň byla odborníky z nahrávacích společností označena jako "oplzlá" a po dva roky nesměla vůbec vyjít (dokonce i poté však vyvolávala hněv řecké veřejnosti, náboženských představitelů i politiků). O devět let později se Irene společně s dalším bývalým členem Aphrodite's Child - skladatelem Vangelisem Papathanassiouem - k hudbě vrací. Nahráli spolu album řeckých folkových písní "Odes" a v roce 1983 ještě "Rhapsodies" - pro změnu elektronické zpracování Byzantských liturgických zpěvů.


3.9.1926
Chiliomodi, Korint, Řecko
14.9.2022
Chiliomodi, Korint, Řecko
Irene Papas csfd

Ecuba - Il filmUm Filme FaladoMandolína kapitána CorellihoPodzimní návratŘecký blbYermaInquietudeOdysseusPartyBible - Starý zákon: JákobAmore rubato, UnPano kato ke plagiosLettera da ParigiNirvana Street MurderLe banquetOstrovKronika ohlášené smrtiLetní sezónaSweet CountryDo nociThe Assisi UndergroundMelvin, Son of AlvinEréndiraIl DisertorePřeludy pouštěTribulations de Manuel, LesAssistente sociale tutta pepe e tutta sale, L'Lev pouštěKristus se zastavil v EboliOmbra nell'ombra, UnPokrevní příbuzníIfigenieL'uomo di CorleoneKrvavá svatbaThe MessageLe farò da padreMojžíšTenkrát v New YorkuPátá ofenzíva: Bitva o SutjeskuMuka neviňátekN.P. il segretoRoma beneThe Trojan WomenUn posto ideale per uccidereSen králůTisíc dnů s AnnouZBratrstvíEcce HomoKaždému, co mu patří...The Desperate OnesRoger la HonteTa skalopatiaZeugin aus der HölleThe Moon-SpinnersŘek ZorbaElektraAntigoniDěla z NavaroneBouboulina


Aktualizace osobnostního profilu Irene Papas: 26.1. 2023 17:53