Spencer Tracy (1900 - 1967)


Miláček publika. Oblíbenec kritiky. Žádný krasavec, avšak charakterní hvězda, jež svým rolím takřka vždy vtiskla tolik lidskosti. Podobou občas zaměňován s Jamesem Whitmorem - herecky však naprosto nezaměnitelný. Svým významem srovnáván s Laurencem Olivierem či Marlonem Brandem. V anketě britského časopisu Empire o největší filmovou hvězdu všech dob se umístil na 64. místě - pro milovníky klasického Hollywoodu ovšem mnohem výš. Časopis Premiere Magazine ho také zařadil na devatenácté místo a Americký filmový institut dokonce na místo deváté. Ve skutečnosti jsou samozřejmě tyto ankety zcela bezpředmětné a to, co Spencer Tracy daroval americkému filmu, mluví samo za sebe. Děvetkrát nominován na Oscara! Kdyby býval nezískal tato dvě ocenění za sebou v poměrně raném věku, pravděpodobně by se pro něj byla našla nějaká ta soška i později.

Tracy se pokoušel i o kariéru u filmu, a to několika kratšími, v New Yorku točenými kousky - TAXI TALKS, HARD GUY (oboje 1930), avšak myslel si, že kvůli chybějící fyzické kráse od filmu mnoho čekat nemůže. Jenomže už ve hře The Last Mile si Tracyho naštěstí všiml režisér John Ford a přiměl produkční společnost Fox, aby mu zajistila Tracyho pro film UP THE RIVER (1930), v němž dostal příležitost i další nadějný newyorský jevištní herec Humphrey Bogart. Tracyho povedený výkon i ohlasy na jeho roli v The Last Fame předznamenaly několik prvních Tracyho let v Hollywoodu, kdy mu byly nabízeny role především gangsterů a dalších drsných chlapíků. Už v té době v sobě bezesporu skrýval značný potenciál a býval by jistě předvedl spoustu zajímavých charakterů, ale studia v něm viděla stále stejně obhroublého týpka, jak nám ho uchovaly především filmy GOLDIE, QUICK MILLIONS, SIX CYLINDER LOVE (všechno 1931), SKY DEVILS; DISORDERLY CONDUCT; YOUNG AMERICA; SOCIETY GIRL; THE PAINTED WOMAN, THE; ME AND MY GAL či SHE WANTED A MILLIONAIRE (všechno 1932).

Svoje umění "herce z vězeňského dramatu" uplatnil v 20,000 YEARS IN SING SING (1932) a se svojí přítelkyní Lorettou Young v romanci Franka Borzaga MAN'S CASTLE (1933). Tehdy se mu již začalo dostávat poněkud lepších rolí, ku příkladu potulným krasopiscem v FACE IN THE SKY (1933). Dále přišel producent Jesse L. Lasky a jeho nabídka na ztvárnění tragické postavy nemilosrdného průmyslníka v novátorském dramatu THE POWER AND THE GLORY (1933). Tento film se však žádným kasovním trhákem nestal a Tracy dokončil svůj kontrakt se studiem Fox nevýraznými kousky jako např. THE MAD GAME, SHANGHAI MADNESS (oboje 1933), THE SHOW-OFF, BOTTOMS UP, NOW I'LL TELL, MARIE GALENTE (všechno 1934) či IT'S A SMALL WORLD (1935). Trvalejší hodnoty v tomto období dosáhly nejspíše filmy LOOKING FOR TROUBLE (1934) a DANTOVO PEKLO (1935).

Irving Thalberg z MGM si přesto přese všechno myslel, že z Tracyho by mohl být, když ne hlavní, alespoň slušný vedlejší charakterní herec a v roce 1935 s ním podepsal dlouholetý kontrakt. Po béčku THE MURDER MAN (1935) si Tracy zahrál s hvězdou Myrnou Loy ve WHIPSAW (1935), poté s Jean Harlow ve filmu RIFFRAFF (1936) a se Sylvií Sidney ve FURY (1936) Fritze Langa. Ještě tentýž rok ztvárnil vedlejší roli kněze v SAN FRANCISCU (1936) s Clarkem Gablem a Jeanette MacDonald, za což dosáhl své první oscarové nominace. Následoval film LIBELAD LADY (1936) s Williamem Powellem, Myrnou Loay a Jean Harlow a především STATEČNÍ KAPITÁNI (1937) Victora Fleminga - dokonalá adaptace Kiplingova díla - a portugalský rybář, který Tracymu přinesl jeho prvního Oscara. Dalšího Tracyho filmy - THEY GAVE HIM A GUN, THE BIG CITY, MANNEQUIN (vše 1937) a TEST PILOT (1938 znovu s Gablem a Loy) - sice nepropadly, avšak většího úspěchu se též nedočkaly. Pak ale přišel film BOYS TOWN (1938), jenž udělal z Tracyho hvězdu natrvalo. Jeho skutečný hrdina, nebraský otec Flanagan, věnující se práci s problémovými chlapci, byl zahrán tak civilně a přesvědčivě, že o držiteli Oscara za hlavního roli za rok 1939 nebylo nejmenších pochyb. Ke svému hrdinovi se Tracy o tři roky později vrátil pokračováním MEN OF BOYS TOWN (1941). Vypůjčen 20th Century-Fox pro film STANLEY AND LIVINGSTONE (1938) pak pronesl onu slavnou Stanleyho větu: "Dr. Livingstone, I presume." ("Doktor Livingstone, předpokládám.")


5.4.1900
Milwaukee, Wisconsin, USA
10.6.1967
Beverly Hills, California, USA
Spencer Tracy csfd

Hádej, kdo přijde na večeřiTo je ale bláznivý světJak byl dobyt ZápadNorimberský procesThe Devil at 4 O'ClockKdo seje vítrStařec a mořeThe Last HurrahŽena, která všechno víV horáchČerný den v Black RockZlomené kopíThe ActressPat a MikePlymouth AdventureJak je těžké být dědečkemThe People Against O'HaraNevěstin otecAdamovo žebroEdward, My SonMalayaVládní prohlášeníCass TimberlaneMoře trávyWithout LoveSedmý křížTřicet vteřin nad TokiemA Guy Named JoeKeeper of the FlamePláň TortillaŽena rokuDr. Jekyll a pan HydeMen of Boys TownCesta na severozápadEdisonI Take This WomanMladý Tomáš EdisonTekuté zlatoStanley and LivingstoneBoys TownPilot č. 7ManekýnkaStateční kapitániVe víru velkoměstaZbraň v ruceByl jsem lynčovánDěvče se špatnou pověstíRiffraffSan FranciscoDantovo pekloIt's a Small WorldThe Murder ManWhipsawBottoms UpLooking for TroubleMarie GalanteNow I'll TellThe Show-OffFace in the SkyMad Game, The


Aktualizace osobnostního profilu Spencer Tracy: 4.4. 2024 09:16