Marián Labuda st. (1944 - 2018)


Narozen 28. října 1944 v Hontianských Nemcích na Slovensku. Po absolvování divadelní fakulty Vysoké školy múzických umění v Bratislavě nastoupil do Slovenského národního divadla. V roce 1968 byl spoluzakladatelem legendárního generačního Divadla na korze v Bratislavě, odkud přešel po jeho zákazu na Novou scénu. Právě zde se vypracoval od komických a tragikomických typů, které mu mimořádně sedí, také k velkým dramatickým úlohám. Od roku 1990 je členem činohry SND. Hostuje také na mnoha předních českých divadelních scénách (Národní divadlo v Brně, Městské divadlo Zlín, Divadlo na Vinohradech).

Pak už přicházely nabídky od českých režisérů jedna za druhou (Anděl svádí ďábla; Dobří holubi se vracejí; Vážení přátelé, ano; Andělské oči) a hlavně další Menzelovy snímky Konec starých časů, Žebrácká opera či Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina. Objevuje se také pravidelně v pohádkách (Pták Ohnivák; Lotrando a Zubejda). Českého lva si odnesl za vedlejší mužskou úlohu v česko-slovenské koprodukci Záhrada.


28.10.1944
Hontianske Nemce, Slovenský stát
5.1.2018
Bratislava, Bratislava, Bratislavský, Slovensko
Marián Labuda st. csfd

Anděl Páně 2Andělé všedního dneTak fajnOdcházeníDešťová vílaJánošík - Pravdivá historieDevatenáct klavírůDve poviedky s Mariánom LabudomTaková normální rodinkaRomingObsluhoval jsem anglického králeZima kúzelníkovČert ví pročEmigrantiČerná slečna, slečna ČernáKrajinkaPolštář JadvigyFontána pro Zuzanu 3Nevěsta pro PaddyhoVšichni moji blízcíZabíjačkaŠest statečnýchNevinnýOrbis PictusPták OhnivákJubileumKrál UbuLotrando a ZubejdaKomorný spevákPrasátko RudiZahradaAkumulátor 1Andělské očiNa krásnom modrom DunajiO Jankovi kľúčiaroviTri poviedky so Zdenou GruberovouVekslák aneb Staré zlaté časyBakchusDobrou chuťEin Mann für jede TonartKanárská spojkaNeveselé rozhovory pri sviečkachŽivot a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana ČonkinaMačka domácaPavilón číslo 6ĽudožrútiMastný hrniecMein Bruder, der ClownSchůzka s VenušíTajomstvo alchymistu StoritzaŽebrácká operaDávajte si pozor!Modrý JonatánO Janovi a podivuhodném příteliZostane to medzi namiJánošíkov darKolotočKonec starých časůNemocný bílý slonNovinári


Aktualizace osobnostního profilu Marián Labuda st.: 27.5. 2024 23:02